Wyrok w sprawie autorstwa książki.

Sąd Apelacyjny w Łodzi stwierdził, że jedynym autorem książki „Bitwa nad Bzurą 1939 r. w powiecie sochaczewskim” jest Leszek Nawrocki. Natomiast Tomasz Karolak, który domagał się uznania go za współautora ostatniej publikacji zmarłego historyka, nie ma z nią nic wspólnego.

Cała sprawa zaczęła się w listopadzie 2017 roku. Wtedy to w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbyła się prezentacja najnowszej książki Leszka Nawrockiego „Bitwa nad Bzurą 1939 r. w powiecie sochaczewskim”. Liczące ponad 600 stron opracowanie opisuje nie tylko przebieg bitwy na terenie miasta, ale też okolicznych gmin. Unikalność książki nieżyjącego już Leszka Nawrockiego, polega na tym, że oddał w niej głos świadkom wydarzeń sprzed 78 lat – od najwyższych dowódców, po żołnierzy najniższej rangi.

Niepowtarzalny charakter tej książki polega jednak nie tylko na tym. Autor, uznawany za jednego z najwybitniejszych sochaczewskich historyków, od lat zmagał się z nieuleczalną chorobą, jaką jest stwardnienie rozsiane, która ograniczała go fizycznie. Mimo to w 2008 roku rozpoczął pracę nad – jak się okazało – swoją ostatnią książką, której pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie. Aby zaspokoić zapotrzebowanie miłośników historii, wydawca – którym jest sochaczewskie muzeum – musiał dokonać jej dodruku. Okazało się jednak, że na tym historia ostatniej książki Leszka Nawrockiego się nie skończyła. Ponieważ pretensje do jej autorstwa wysunął Tomasz Karolak, były pracownik  muzeum.

Twierdził on, że wydawca naruszył jego dobra, podając jako jej autora Leszka Nawrockiego i nie wymieniając go jako jej współautora. Karolak przekonywał, że to on był pomysłodawcą napisania książki, i to on zaproponował Nawrockiemu współudział w tym przedsięwzięciu. Twierdzi również, że jest autorem istotnych fragmentów „Bitwy nad Bzurą 1939 r. w powiecie sochaczewskim”, jak również wykonał bogatą dokumentację fotograficzną do książki. Tomasz Karolak w pozwie złożonym bez mała trzy lata temu żądał m.in. zakazu publikacji książki. Jednak zdaniem sądu nie wykazał on w toku postępowania swojego współautorstwa, ani załączonymi dokumentami, ani zeznaniami świadków mających rzekomo potwierdzić jego wywody. To spowodowało, że w styczniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Płocku oddalił jego powództwo przeciwko Muzeum w Sochaczewie.

Od wyroku Tomasz Karolak odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Ten 20 grudnia 2019 roku podtrzymał ustalenia sądu w Płocku i oddalił jego apelację, oraz nakazał mu wpłatę 542 złotych na rzecz Muzeum w Sochaczewie. Wyrok jest prawomocny.

– Kiedy żegnaliśmy Leszka Nawrockiego prawie dwa lata temu, nie przypuszczaliśmy, że obrona jego pamięci i dorobku będzie musiała być zweryfikowana na sali sądowej. Dziś już nic nie stoi na przeszkodzie, aby w roku 2020 ukazało się nowe, poprawione i uzupełnione dzieło Leszka Nawrockiego – powiedział nam Paweł Rozdżestwieński, dyrektor Muzeum w Sochaczewie. Dodajmy, że sochaczewskie muzeum podczas procesu reprezentował mecenas Jacek Furmańczyk, wolontariusz muzeum oraz znawca historii walk 1914-1915 na terenie Królestwa Polskiego oraz walk nad Bzurą w roku 1939.

Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz