Wyjazd z dzieckiem za granicę.

Mam zamiar wyjechać z synem za granicę na kilka lat. Mój były mąż nie chce się na to zgodzić. Ojciec mojego syna nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej, ale dziecko mieszka ze mną. Czy rzeczywiście muszę go prosić o zgodę? A co jeżeli się nie zgodzi?
Agnieszka N.
Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Oznacza to, że zarówno Pani, jak i ojciec dziecka, możecie pewne decyzje podejmować samodziedzielnie. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, co oznacza konieczność porozumienia się w tych kwestiach.
Za taką istotną sprawę bez wątpienia należy uznać zmianę miejsca zamieszkania dziecka i wyjazd za granicę. W przypadku braku możliwości wypracowania wspólnego stanowiska, kwestię tę może rozstrzygnąć sąd opiekuńczy. Orzekając sąd będzie brał przede wszystkim pod uwagę dobro dziecka (warunki bytowe, możliwość kształcenia), a w tym kontekście również relacje syna z ojcem i długość planowanego pobytu za granicą. Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka należy złożyć do sądu opiekuńczego według miejsca zamieszkania dziecka, a w braku miejsca zamieszkania – do sądu opiekuńczego miejsca jego pobytu. Wniosek ten jest wolny od opłat sądowych.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964, Nr 9, poz. 59).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz, radca prawny

 

Kancelaria Radcy Prawnego

Kalina Kisiel-Bartoszewicz

kom.500-020-048

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz