Wydadzą pierwsze miliony.

Fot. Archiwum Expressu Sochaczewskiego

W tym roku miasto przeznaczy na zaplanowane inwestycje ponad 20 milionów złotych. Część tych środków zostanie wydanych na realizację drugiego etapu budowy systemu gromadzącego wody opadowe. W ramach tej inwestycji zostanie wybudowana sieć kanalizacji deszczowej w ciągu ulic Płockiej i Łowickiej.

Urząd Miejski ogłosił właśnie pierwszy przetarg na wyłonienie wykonawcy największej tegorocznej inwestycji sochaczewskiego samorządu. Jest nią budowa sieci kanalizacji deszczowej w drogach miejskich ul. Płockiej i ul. Łowickiej wraz z budową zbiornika retencyjnego na terenie stacji uzdatniania wody przy ulicy Płockiej. Inwestycja zostanie zrealizowana w drugim etapie projektu dotyczącego budowy systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenie Sochaczewa. Na jego realizację zostało przeznaczonych 10 412 000 zł. Dodajmy, że część tych środków zostanie wydane w tym roku na drugie zadanie umieszczone w projekcie, jakim jest przebudowa ulic na terenie byłego Chemitexu.

Koniec zalewania

Sama budowa kanalizacji deszczowej na prawobrzeżnej części Sochaczewa powinna się rozpocząć pod koniec marca i potrwa do 31 października. W tym czasie zostanie ułożonych 1067 metrów bieżących burzowca, który będzie miał średnicę od 20 do 60 centymetrów. Kanalizacja deszczowa w ulicy Płockiej zostanie ułożona na odcinku od ulicy Chełmońskiego do stacji uzdatniania wody. Z kolei w ulicy Łowickiej burzowiec zostanie pociągnięty od skrzyżowania z ulicą Lubiejewską. Przewiduje się również jego ułożenie na fragmencie ulicy Rolniczej.

Trafiająca do sieci woda będzie odprowadzana do zbiornika, który ma powstać na terenie SUW przy Płockiej. Będzie on usytuowany za samym budynkiem stacji, od strony ulicy Rolniczej. Zbiornik pomieści 334 metry sześcienne wody. To właśnie ona podczas braku opadów posłuży do podlewania miejskiej zieleni: Parku Chopina – powierzchnia 9920 m kw, Parku Garbolewskiego – 30 379 m kw, zielonej kurtyny przy ul. Olimpijskiej – 1845 m kw oraz donice z kwiatami, których jest 561 szt. To oznacza, że do ich podlania – przy założeniu, że do podlania 1 m kw zieleni potrzeba 5 litrów wody, a do jednej donicy wlać należy 3l wody – potrzeba będzie 212,4 m sześciennych wody. Tym samym w zbiorniku pozostanie jeszcze zapas na wypadek długotrwałej suszy. Natomiast, gdy będziemy mieli do czynienia z dużymi opadami, to nadmiar wody będzie oprowadzany kanałem zrzutowym do Bzury.

Dwa w jednym

Będzie to już kolejny, drugi taki zbiornik na terenie Sochaczewa. Pierwszy powstał w Chodakowie, a jego pojemność to 578 metrów sześciennych. Trafia do niego woda z chodakowskich ulic, w których wybudowano kanalizację deszczową w ramach tego samego projektu. Dodajmy, że tzw. „chodakowska woda” posłuży do mycia ulic oraz podlewania prawie 38 tys. m kw. terenów zielonych w tej dzielnicy, w tym parku, terenów rekreacyjnych nad Utratą i donic z kwiatami.

Należy również wspomnieć o tym, że ten sam projekt obejmuje także budowę sieci kanalizacji deszczowej na terenie byłego Chemitexu oraz przebudowę znajdujących się na tym terenie dróg. A te mają być wyremontowane w tym roku.

Ale na tym nie koniec dobrych wiadomości. Otóż prace na ulicy Płockiej i Łowickiej spowodują konieczność ich rozkopania. To z kolei wiąże się z naprawą zniszczonej podczas układania burzowca nawierzchni. Stąd i decyzja władz miasta, aby ubiegać się o środki z Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki temu po wybudowaniu kanalizacji deszczowej można byłoby przystąpić od razu do przebudowy zniszczonych ulic. A o tym, czy miasto otrzyma na ten cel środki, powinniśmy dowiedzieć się już niedługo.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz