Wybieramy Strażaka Roku.

fot.pixabay

Już po raz kolejny Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie oraz Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Sochaczewie zachęcają do składania wniosków o przyznanie tytułu Strażaka Roku Powiatu Sochaczewskiego oraz Honorowego Strażaka Roku Powiatu Sochaczewskiego.

Zawód strażaka to profesja o bardzo wysokim ryzyku zawodowym. Podstawowym zadaniem służby strażaka jest niesienie pomocy ludziom, których życie lub zdrowie jest zagrożone. Zawód strażaka kojarzony jest zazwyczaj z gaszeniem pożarów i chociaż stanowią one jeden z elementów codziennej pracy to, obok udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, do zajęć strażaków należy także działalność ratownicza, likwidowanie wszelkich zagrożeń o charakterze chemicznym, radiologicznym, ewakuacja ludności z zagrożonego terenu, likwidacja zagrożenia wodnego i drogowego. Wraz z rozwojem technologii, praca wykonywana przez strażaków ewoluowała, a zakres obowiązków rozszerza się. Strażacy nie tylko gaszą wspomniane pożary, lecz są wykwalifikowanymi ratownikami, których wspomaga specjalistyczny sprzęt. Nie zmienił się jednak charakter zawodu strażaka – zawodu z powołania, któremu przyświeca bezinteresowna pomoc potrzebującym.

Konkurs skierowany jest do strażaków zarówno ochotników, jak i pełniących służbę w KP PSP. W danym roku kalendarzowym kandydata można zgłosić tylko do jednego tytułu. Ów strażak powinien wykazać się w swojej działalności czynem bohaterskim lub działaniami na rzecz ochrony przeciwpożarowej, zasługującymi na szczególne wyróżnienie. Oceny kandydatów dokona kapituła. W uzasadnionych sytuacjach ma ona prawo przyznać ww. tytuły większej liczbie strażaków.

Uhonorowanie zwycięzcy nastąpi podczas uroczystej akademii z okazji obchodów Dnia Strażaka, która zaplanowana jest na 15 maja br.

Wnioski sporządzone z wykorzystaniem odpowiednich druków należy składać w Komendzie Powiatowej PSP przy ul. Staszica 7 do 27 kwietnia br. – do godz. 15.00. Druki wniosku można pobrać ze strony internetowej www.kppspsochaczew.pl lub osobiście od komendantów gminnych OSP.

W imieniu organizatorów zachęcamy do udziału w konkursie i wskazania strażaka, który Państwa zdaniem, poprzez swoje działania i pracę zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz