Wszawica nadal groźna.

Wszy są maleńkimi pasożytniczymi owadami żywiącymi się krwią. U ludzi gnieżdżą się przede wszystkim na owłosionej skórze głowy, na włosach i w okolicy narządów płciowych, ale mogą również występować w innych częściach ciała.

Do zarażenia wszawicą dochodzi najczęściej drogą bezpośredniego kontaktu, ale można się zarazić przez używanie wspólnych szczotek, grzebieni i innych przedmiotów używanych do pielęgnacji włosów.

Objawem zakażenia wszawicą jest świąd skóry, będący odczynem na ślinę owada. Wesz głowowa powoduje świąd za uszami i wzdłuż lini włosów tuż nad karkiem. Wesz łonowa, która czasem zagnieżdża się we włosach brody i na brwiach, wywołuje zwykle świąd w okolicach skóry narządów płciowych. Świąd wywołany przez wesz odzieżową najczęściej występuje na barkach, plecach, pośladkach i brzuchu.

Leczenie zazwyczaj rozpoczynamy od zabicia dojrzałych osobników. Robimy to za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w aptekach. Stosujemy się dokładnie do wskazań opisanych na danym preparacie. Następnie, używając metalowego grzebienia o gęstych zębach, wyczesujemy gnidy przyczepione do włosów. Rozdzielamy wilgotne włosy na pasma o szerokości 2,5 cm i starannie rozczesujemy od nasady do końca włosów. Często usuwamy gnidy z grzebienia. Całą procedurę powtarzamy po tygodniu.

Jeżeli wszy umiejscowiły się na brwiach czy rzęsach   można je usunąć, stosując naftę oczyszczoną 3 – 4 razy dziennie.

Wszy odzieżowe usuwa pranie lub dezynfekcja gazem. Aby zapobiec ponownemu zakażeniu wszelkimi rodzajami wszy, musisz uwolnić dom od tej plagi. Dorosłe osobniki giną w ciągu 48 godzin, jeśli są pozbawione możliwości odżywiania krwią. Gnidy zaś mogą wylęgnąć się nawet miesiąc później i dać nawrót zakażenia. Aby temu zapobiec, wypierz odzież osobistą, bieliznę pościelową i wszystkie inne potencjalnie zakażone przedmioty w gorącej wodzie i przeprasuj gorącym żelazkiem. Poodkażaj grzebienie i szczotki do włosów. Odkurz tapicerowane meble i dywany. Zachowuj wręcz sterylny porządek w domu. Często przeglądaj skórę głowy, włosy oraz całe ciało.

Hanna Kasztelan

fot. Pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz