Wspomnienie bohatera odżyje.

WYSZOGRÓD Przy okazji obchodów 100-lecia wojny polsko–bolszewickiej w 1920 roku oraz Bitwy Warszawskiej, Muzeum Wisły i Ziemi Wyszogrodzkiej wystąpiło z inicjatywą odnowienia lub ufundowania nowej tablicy na grobie ułana Jana Mąkowskiego w Wyszogrodzie. Trwają obecnie przygotowania do powołania Komitetu Honorowego, który przygotuje renowację nagrobka poległego żołnierza.

W sierpniu 1920 roku, po nieudanej operacji pod Włocławkiem, Armia Czerwona próbowała zdobyć most w Wyszogrodzie i tą drogą sforsować Wisłę. Gdyby bolszewicy przedarli się na drugą stronę Wisły, mieliby otwartą drogę na Warszawę. Walki trwały kilka dni, aż w końcu Wojsku Polskiemu udało się odeprzeć ataki wroga. Jednym z walczących w tym rejonie, w okolicy wsi Góra w powiecie płockim, był Jan Mąkowski z 4 Pułku Ułanów.

Pochodził on ze wsi fabrycznej Czechy Trąbki, z gminy Wola Rąbkowska w powiecie garwolińskim. Pod Wyszogrodem Jan Makowski został ciężko ranny 19 sierpnia w czasie nocnego ataku na artylerię bolszewicką. Ułana przywieziono do punktu opatrunkowego w Wyszogrodzie. Jednak wskutek odniesionych ran zmarł wkrótce potem.

W 1935 roku miejscowi harcerze ufundowali w Wyszogrodzie, na tutejszym cmentarzu, betonową płytę upamiętniającą bohaterskiego żołnierza.

W tym roku mija 100 lat od śmierci ułana 4 Pułku Ułanów. W tym celu w muzeum wyszogrodzkim spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, kościelnych i harcerstwa z historykami, po to, aby powołać Komitet Honorowy i określić zakres prac potrzebnych do przywrócenia należytego wyglądu grobu obrońcy Ziemi Wyszogrodzkiej. Ustalono też, że uroczyste odsłonięcie nowego nagrobka odbędzie się w setną rocznicę śmierci Jana Makowskiego, czyli 19 sierpnia – mówi Zdzisław Leszczyński, kierownik Muzeum Wisły i Ziemi Wyszogrodzkiej.

Jednocześnie Muzeum Wisły i Ziemi Wyszogrodzkiej wystąpiło z apelem, w którym poszukuje osób, które cokolwiek wiedzą na temat rodziny Mąkowskiego, bądź znają rodzinę bohaterskiego ułana z okolic Garwolina o pomoc w ustaleniu jego potomków.

Wszyscy, którzy coś wiedzą na ten temat, proszeni są o informacje. Chcemy jak najbardziej godnie upamiętnić bohaterskiego żołnierza i chcielibyśmy móc gościć jego potomków. Chcemy, by byli na tej uroczystości upamiętniającej Jana Mąkowskiego – dodaje Zdzisław Leszczyński.

BN

Fot. Zdzisław Leszczyński

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz