Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo pieszych.

Reklamy
Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie przy współpracy z Urzędem Gminy Młodzieszyn i Urzędem Gminy Sochaczew prowadzą działania, których głównym celem jest zwiększenie widoczności niechronionych uczestników ruchu drogowego, a przede wszystkim pieszych. To właśnie ta grupa osób jest najbardziej narażona na utratę zdrowia i życia podczas zderzenia z pojazdem.
Pieszy poruszający się po zmroku, ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Dodatkowa odległość pozwala kierowcy wyhamować, a pieszemu przeżyć.

Niechroniony uczestnik ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszy, aby mógł poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze, oprócz przestrzegania przepisów, musi spełnić dwa warunki:

  1. powinien posiadać odblask;
  2. odblask musi być umieszczony w miejscu widocznym dla innych kierowców.

Policjanci, dzięki współpracy z Urzędem Gminy Młodzieszyn i Urzędem Gminy Sochaczew będą przekazywali odblaski pieszym, którzy nie mają przy sobie elementów odblaskowych. Część z nich trafi także na Odblaskową Choinkę Bezpieczeństwa, która w przyszłym tygodniu zostanie ozdobiona i stanie w holu sochaczewskiej komendy.

Należy pamiętać, że kiedyś przepisy nakładały obowiązek noszenia odblasków na osoby do 15 roku życia. Kilka lat temu zmieniono przepisy i teraz każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano także wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Należy pamiętać, że używanie po zmroku odblasków w obszarze zabudowanym jeszcze bardziej wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

mł. asp. A. Dzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz