Wścieklizna zagraża

fot.pixabay

REGION Mazowiecki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu kolejnych przypadków wścieklizny u lisów na terenie województwa mazowieckiego. Co prawda są to tylko wschodnie krańce, ale choroba błyskawicznie przenosi się coraz dalej. Stąd też zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami np. lisami, nietoperzami, wiewiórkami czy jeżami. Zwłaszcza tymi dziwnie zachowującymi się i nie obawiającymi się ludzi.

Mazowiecki Lekarz Weterynarii przypomina też, by pamiętać o bezpieczeństwie zwierząt domowych, szczególnie psów i kotów. Szczepienie psów jest od lat obowiązkowe. Natomiast kotów jest obecnie zalecane, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia wścieklizną. Z jej powodu ograniczona została organizacja polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki. Te jednak mogą być tylko i wyłącznie bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez powiatowego lekarza weterynarii na danym terenie. Zaleca się też trzymanie psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie, a koty w zamknięciu.

Wojewoda mazowiecki wydał 30 marca szczegółowe rozporządzenia w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt. Określony w nich obszar najbardziej zagrożony obejmuje część warszawskich dzielnic Wawer i Wesoła oraz powiatu mińskiego i otwockiego. Jednak zalecane jest stosowanie szczególnych środków ostrożności na terenie całego Mazowsza, również w powiecie sochaczewskim i warszawskim – zachodnim. Tym bardziej, że oba powiaty mają tereny leśne, a wiele zwierząt je zamieszkujących należy do łatwo i często przemieszczających się gatunków wędrownych.

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie oraz na działanie większości środków dezynfekujących.

Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez pogryzienie. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz