Wścieklizna na Mazowszu.

fot.pixabay
Reklamy

REGION W miejscowości Izabela, na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim wykryty został potwierdzony przypadek wścieklizny u lisa. W związku z tym wyznaczono ognisko tej choroby, a wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy (dzielnice Wawer i Wesoła).

Choć to spora odległość od Sochaczewa to jednak Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sochaczewie przypomina o ustawowym obowiązku szczepienia wszystkich psów przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonogowi trzeba podać począwszy od 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Jak przypomina Anna Świętochowska – Binienda, kto uchyla się od tego obowiązku podlega karze grzywny do 500 zł za każdego niezaszczepionego psa. Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt. Warto przy tym zaznaczyć, że wirus wścieklizny jest odporny na zamarzanie, a wrażliwy na ogrzewanie oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę, jak też kontakt ze śliną lub zakażonym zwierzęciem. Jest to w przypadku zakażenia choroba śmiertelna.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy, a wszystkich zwierząt domowych na ogrodzonym i zamkniętym terenie. Obowiązuje też w tych miejscach zakaz organizowania targów i wystaw z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę oraz polowań.

 Oprac. BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz