Wolontariusze, czy oszuści?.

W ostatnich tygodniach przed sochaczewskimi marketami pojawiły się osoby, podające się za wolontariuszy, którzy rzekomo zbierają środki na pomoc osobom chorym. Część mieszkańców twierdzi jednak, że mamy do czynienia z oszustami.

W ubiegłym tygodniu do naszej redakcji dzwonili zbulwersowani mieszkańcy Sochaczewa, twierdząc, że na terenie miasta pojawili się oszuści podszywający się pod wolontariuszy.  Mają oni jakoby zbierać środki na leczenie osób ciężko chorych.

Byłem ostatnio w jednym z marketów przy Alei 600-lecia i zobaczyłem przed wejściem chłopaka zbierającego pieniądze na leczenie chorego dziecka. Zagadałem go i miałem mu coś dać, ale najpierw postanowiłem zrobić zakupy. Okazało się jednak, że dobrze, iż tego nie zrobiłem. W markecie usłyszałem komunikat, aby pod żadnym pozorem nie wspierać osób, które prowadzą zbiórki, ponieważ nie są to wolontariusze – powiedział nam jeden z naszych rozmówców, który w tej sprawie dzwonił do naszej redakcji. Inny z kolei dodał, że takie osoby pojawiły się również przed marketem na ulicy Traugutta i miały na sobie kamizelki z napisem Fundacja Jesteśmy Ludźmi. Część naszych rozmówców twierdziła również, że niektórzy z wolontariuszy mają wschodni akcent.

Ten sam numer

Postanowiliśmy sprawdzić, czy tak taka fundacja istnieje i czy rzeczywiście prowadzi zbiórki na rzecz osób potrzebujących. Faktem jest, że posiada ona swój profil na Facebooku, na którym można przeczytać, że: „Jesteśmy tutaj po to, żeby otworzyć oczy na realia, jakie nas otaczają i wspólnie zmienić świat. Pomagać dzieciom, osobom starszym, chorym. Pomagać osobom zagubionym, nieakceptowanym. Każdemu, kto owej pomocy potrzebuje. Chcemy złamać zasady i zmienić świat na lepszy!” Podana jest tam również strona internetowa fundacji: www.jestesmyludzmi.com.pl. Jednak zamiast niej pojawia się komunikat: „Wygląda na to, że ta domena nie jest jeszcze podłączona do witryny!”

Jest to co najmniej dziwne, ponieważ jak wynika z naszych informacji, Fundacja działa co najmniej od lipca 2020 roku. Przeprowadziła w tym okresie kilkanaście zbiórek, m.in. poprzez portal zrzutka.pl.

W tym roku zbierano m.in. środki dla chorej dziewięcioletniej Vitaliny. Dziewczynka – jak wynika z zamieszczonej pod zdjęciem informacji – jest chora na raka krwi. Nie podano jednak jej nazwiska, co jest reguła i zasadą przy organizowaniu tego typu zbiórek. Jest za to konto bankowe i link do PayPal. Do informacji dołączony jest także numer KRS fundacji. Dziwnym zbiegiem okoliczności jest on taki sam, jak innej fundacji, której strona internetowa również nie istnieje. Dodajmy, że obie fundacje nie są organizacjami pożytku publicznego.

 Potrzebna rejestracja

Warto również dodać, że w sieci oprócz Fundacji Jesteśmy Ludźmi można także znaleźć projekt o tej samej nazwie. Jednak nie ma on nic wspólnego z wolontariuszami, którzy pojawili się w Sochaczewie. Projekt realizowany jest przez jarosławską Fundację imienia Braci Sołuńskich – Cyryla i Metodego w ramach Programu Erasmus+. Jak poinformowano nas w Fundacji im. Braci Sołuńskich, jej przedstawiciele nie zbierają na ulicach polskich miast środków, ponieważ te potrzebne na realizację projektu, w wysokości 23 180 euro, pochodzą z funduszy unijnych. Natomiast sam projekt ma być realizowany na terenie województwa podkarpackiego i weźmie w nim udział 44 młodych ludzi z Polski, Serbii, Chorwacji, Hiszpanii, Grecji, Włoch, Turcji oraz Cypru. A celem głównym projektu jest poszanowanie różnic religijnych i kulturowych, wzywając uczestników nie tylko do dzielenia się własnymi przekonaniami, ale także do zrozumienia i uszanowania przekonań innych osób.

Dodajmy, że według polskiego prawa uprawnionymi do prowadzenia zbiórki publicznej mogą być organizacje pozarządowe i podmioty ukazane w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Natomiast sama zbiórka publiczna może zostać przeprowadzona po jej uprzednim zgłoszeniu przez organizatora zbiórki oraz zamieszczeniu informacji o zgłoszeniu – przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych MSWiA – zbiorki.gov.pl. Tam jednak nie udało nam się znaleźć rejestracji zbiórki prowadzonej na terenie Sochaczewa przez Fundację Jesteśmy Ludźmi.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz