Woda jest bezpieczna.

Pierwszą i podstawową zasadą, jakiej musimy przestrzegać w czasie epidemii, jest niewpadanie w panikę i weryfikowanie wszelkich plotek, półprawd i kłamstw. A do tych należą między innymi informacje o rzekomym przenoszeniu się koronawirusa poprzez wodę dostarczaną do naszych mieszkań. Jest to nieprawdą.

W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie nieprawdziwymi informacjami, sochaczewski Zakład Wodociągów i Kanalizacji informuje, że woda dostarczana do naszych kranów jest całkowicie bezpieczna.

Najwyższa jakość

Jak czytamy w wydanym przez ZWiK komunikacie: „Woda spełnia wszystkie wymagania  wody pitnej i spełnia wymagania jakościowe określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz wymagania Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody. W celu potwierdzenia najwyższej jakości dostarczanej wody w spółce funkcjonuje System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności zgodnie z normą ISO 22000”.

Z kolei w rozmowie z nami Magdalena Kaczorowska, prezes ZWiK, dodaje, że Światowa Organizacja Zdrowia jest zdania, że systemy wodociągowe nie będą drogą rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Obecnie obwiązujące normy dotyczące jakości wody i sposobu jej uzdatniania gwarantują bezpieczeństwo, zatem nie ma potrzeby stosowania dodatkowych środków dezynfekcji. Wirusy mają niską odporność na promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne, takie jak chlor, dwutlenek chloru czy podchloryn sodu, a te są powszechnie stosowane w stacjach uzdatniania – wyjaśnia Magdalena Kaczorowska.

Wody nie zabraknie

Prezes przypomina, że od 12 marca do odwołania pracownicy zakładu nie dokonują odczytów wodomierzy ani ich wymiany. Oznacza to, że tam, gdzie nie jest prowadzony odczyt radiowy, rozliczenie za zużytą wodę i ścieki nastąpi według średniego zużycia z ostatnich kilku miesięcy. Ale na tym nie koniec. Spółka wstrzymała również prace związane z modernizacją sieci, które mogłyby się wiązać z przerwami dostaw wody, szczególnie teraz, kiedy obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się. Prezes zapewnia również, że wszelkie awarie sieci będą natychmiast usuwane.

Przy okazji Magdalena Kaczorowska dementuje kolejną plotkę, jaka pojawiła się ostatnio w Sochaczewie. Otóż nieprawdą jest, że ZWiK wstrzymał w miejskiej oczyszczalni przyjmowanie nieczystości płynnych dostarczanych tam beczkowozami przez prywatne firmy.

– Są to informacje niemające jakiegokolwiek odzwierciedlenia w rzeczywistości i nie wiem, czemu mają służyć. Nieczystości płynne dostarczane do naszej oczyszczalni przez prywatne firmy były, są i będą przyjmowane. Nie wyobrażamy sobie, aby w czasie epidemii mogło dojść do podobnych sytuacji, o które państwo pytacie – powiedziała nam prezes ZWiK. Dodając, że jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, w celu ich rozwiania powinien zadzwonić do siedziby spółki.

Przy okazji warto również rozprawić się z kolejnym kłamstwem, jakie pojawiło się w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej. Otóż zwierzęta domowe, w tym psy i koty nie przenoszą koronawirusa. Potwierdza to zarówno Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Światowa Organizacja Zdrowia oraz Światowaj Organizacja Zdrowia Zwierząt. Pamiętajmy jednak o tym, aby sprzątać po swoich pupilach, a z taką prośbą – za naszym pośrednictwem – do swoich sąsiadów zwrócili się między innymi mieszkańcy Malesina.

Jerzy Szostak

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz