Wirus wyhamowwuje, życie wraca.

fot.pixabay

Na terenie powiatu sochaczewskiego nie odnotowano wzrostu liczby zachorowań na koronowirusa, zmniejsza się także liczba osób przebywających na kwarantannie. Tymczasem miejski samorząd przygotowuje się do otwarcia placówek kultury.

Jak wynika z danych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sochaczewie, opublikowanych 4 maja, na terenie powiatu sochaczewskiego 172 osoby były objęte kwarantanną domową a izolacją domową – 13 osób. Z kolei liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym wynosiła 257. Sanepid podał również, że czterech mieszkańców powiatu sochaczewskiego jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19, a liczba przypadków zarażenia wirusem wynosi 22. Nie odnotowano natomiast żadnego zgonu spowodowanego koronawirusem. Pocieszających jest również to, że dwie osoby wyzdrowiało.

Jednocześnie po raz kolejny przypominamy, że wszelkie, aktualne informacje na temat koronawirusa są dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i na oficjalnej stronie www.gis.gov.pl oraz www.gov.pl/web/koronawirus.

Zaleca się stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną platformie www.gov.pl/koronawirus

Co prawda rząd zniósł kolejne restrykcje, ale nadal obowiązują zasady higieny, których musimy przestrzegać. Na czym one polegają i jak je stosować, możemy sobie przypomnieć wchodząc na stronę:   www.gov.pl/koronawirus.

Natomiast o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa dowiemy się na specjalnej, całodobowe infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.

Przy okazji dodajmy, że w związku z przedłużeniem na czas nieokreślony konieczności odbycia kwarantanny dla osób powracających do kraju Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło całodobową infolinię, pod którą dowiemy się o zasadach przekraczania granic państwa polskiego: +48 22 523 88 80.

Nakazy pozostały

Ten tydzień to także kolejny etap łagodzenie restrykcji związanych z epidemią koronowirusa. Od poniedziałku, 4 maja, zostały zniesione zakazy dotyczące obiektów noclegowych i hoteli, które są już otwarte. Otwarto również wszystkie sklepy w galeriach handlowych. Od 4 maja znikają „godziny dla seniorów”, ograniczenie zgodnie z którym w godzinach 10-12 w sklepach i na poczcie mogli przebywać jedynie klienci, którzy ukończyli 65 lat.

Także od poniedziałku czynne są niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki. Możliwe jest również uczestnictwo w zabiegach rehabilitacyjnych, ale bez salonów masażu. Nadal natomiast pozostają zamknięte m.in. restauracje czy kina. Natomiast od środy, 6 maja, będą mogły działać żłobki i przedszkola.

Przy okazji przypominamy, że nadal obowiązuje zakaz organizowania zgromadzeń, korzystania z placów zabaw, miejsc biwakowych i innej infrastruktury publicznej typu altany i wiaty. Także osoby poniżej 13 roku życia nie mogą samodzielnie bez opieki wychodzić z domu.

Obowiązuje również konieczność zakrywania ust i nosa oraz zachowania tzw. społecznego dystansu, minimum dwóch metrów, który dotyczy także członków rodziny. Wyjątek stanowi jedynie opieka nad dzieckiem do lat 13 lub osobą niepełnosprawną. Natomiast obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy jedynie dzieci do lat czterech, osób mających problemy z oddychaniem i pasażerów samochodu, o ile mieszkają ze sobą. Należy jednak pamiętać o tym, że do noszenia masek ochronnych jesteśmy zobowiązani podczas jazdy na rowerze lub biegania, do tego musimy również zachowywać odpowiedni dystans.

Z noszeniem masek ochronnych bywa jednak różnie. Części z nas ich nie nosi, a jeżeli już to ma maskę zsuniętą na brodę lub odsłonięty nos. Co jest nie tylko lekceważeniem obowiązujących zasad, ale i oznaka nieodpowiedzialności. Otóż od tego, czy będziemy przestrzegali zasad dotyczących ochrony osobistej – teraz, gdy poluzowano części obostrzeń – zależy, czy nie nastąpi gwałtowny wzrost zachorowań. A gdyby tak się stało, to znów zostaną wprowadzone zakazy i tym razem mogą być one dużo bardziej ostrzejsze i długotrwałe.

Przy okazji warto więc przypomnieć, że nakaz nie zawiera odstępstw dotyczących spożywania posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. Tym samym oznacza to, że na wyjście z domu musimy się przygotować wcześniej i zawczasu coś przekąsić albo wstrzymać się z jedzeniem w miejscach publicznych.

Kultura powraca

Poluzowanie przez rząd kolejnych obostrzeń spowodowało, że miejski samorząd przygotowuje się do otwarcia części podległych mu placówek. Jak informuje Urząd Miejski, Sochaczewskie Centrum Kultury planuje otwarcie galerii Trakt SCK przy ul. Chopina 101. W piątek 8 maja, w godzinach 18.00 – 20.00 odbędzie się wernisaż wystawy Malujące Ewy. Galeria otwarta będzie dla publiczności w kolejne piątki: 15, 22 i 29 maja od 18.00 do 20.00. Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna zaplanowała, że od 4 do 8 maja będzie przygotowywała pracowników i pomieszczenia do przyjmowania czytelników. Siedziba główna w Kramnicach Miejskich i wszystkie filie rozpoczną pracę 11 maja. Czytelnie pozostaną nieczynne do odwołania.

Natomiast Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą chce wracać do normalności w trzech fazach. Przygotowania do otwarcia potrwają od  4 do 17 maja. Od 18 do 31 maja muzeum ma pracować w warunkach ograniczonego dostępu zwiedzających, czynny będzie jedynie skansen. Wystawę stałą sprzętu wojskowego obejrzymy od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 14.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 16.00. Wejście na teren skansenu ma odbywać się osobnym wejściem od zewnątrz. Dopiero w trzeciej fazie, czyli od 1 czerwca, muzeum zaprosi zwiedzających do oglądania ekspozycji zgromadzonych we wnętrzach dawnego ratusza miejskiego. Placówka opracowała stosowne zasady bezpieczeństwa i przesłała do akceptacji PSSE.

Warto podkreślić, że otwarcie jednostek kultury oznacza wiele ograniczeń. Nadal trzeba będzie stosować wszystkie zalecenia dotyczące maseczek, dezynfekcji rąk, odległości między gośćmi. Placówki potrzebują czasu na wypełnienie rządowych zaleceń i tak na przykład dyrektorzy muszą opracować grafiki pracy, by na wypadek wzrostu ryzyka epidemicznego mieć niezbędne rezerwy kadrowe. W korytarzach trzeba zamontować dozowniki na płyn z płynem wirusobójczym, wieszaki na rękawiczki, umieścić na podłodze linie wskazujące dystans między pracownikiem a klientem, na ladach ustawić przesłony ochronne. W każdej placówce (w zależności od wielkości obiektu) ustalone zostaną limity osób, by czytelnicy czy zwiedzający mogli przestrzegać wymogów dystansu przestrzennego.

Jerzy Szostak

fot.pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz