Wirtualne konkursy w teresińskiej bibliotece.

Reklamy

Mimo epidemii koronawirusa Gminna Biblioteka Publiczna w Teresinie nie ustała w organizacji ciekawych przedsięwzięć. Tym razem zaprosiła swoich czytelników do startu w konkursach. Oba odbyły się oczywiście za pomocą kontaktu zdalnego. Uczestnicy wykazywali się znajomością cytatów, ale też robili sobie fotkę z ulubionymi książkami.

Obecny czas, to trudny czas dla nas wszystkich, ale co tu robić? Usiąść i narzekać? O nie, trzeba działać! No i działamy, mam na myśli Gminną Bibliotekę Publiczną w Teresinie, która mimo kwarantanny umilała czas swoim czytelnikom organizowanymi konkursami. Ze swoją działalnością musieliśmy przenieść się w świat wirtualny, który jak wiemy rządzi się swoimi prawami. Czy lepszymi, czy gorszymi? Z pewnością innymi – mówi Aleksandra Starus, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie.

Jako pierwszy wystartował konkurs związany ze znajomością literatury, a w zasadzie oparty na cytatach. Każdego dnia, łącznie w ciągu trzech tygodni, chętni musieli rozpoznać fragment pochodzący z danej książki. Należało podać jej tytuł oraz autora. – Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem i wspólnie odgadliśmy 21 cytatów z 21 różnych wspaniałych książek. Znalazły się tam cytaty między innymi z „Władcy much”, „Wiedźmina”, „Innego świata”, „Alicji w krainie czarów”, ale nie zabrakło również poezji Adama Mickiewicza – wyjaśnia dyrektor Starus.

Wyjątkowy charakter miał też konkurs zatytułowany „Selfie z książką”. Jak przyznają organizatorzy, został on przeprowadzony w ramach obchodów ogólnopolskiego „Tygodnia Bibliotek”. – W konkursie mógł wziąć udział każdy użytkownik facebooka, który przesłał do nas swoje zdjęcie z książką. Trzeba przyznać, że zadanie uczestnicy wykonali znakomicie – przyznaje Aleksandra Starus. – Celem konkursu była wizualizacja pasji czytania, miłości do książek, ale też popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu. Fotka musiała być wykonana zgodnie z definicją „selfie”, co oznacza rodzaj fotografii autoportretowej, zazwyczaj wykonywanej z trzymanego w ręku lub na kijku do selfie aparatu cyfrowego, kamery lub telefonu komórkowego – dodaje.

Oczywiście, jak konkurs, to i nagrody. W ubiegłym tygodniu nastąpiło uroczyste ich wręczenie. Wszystkie powędrowały do mieszkanek i mieszkańca Teresina – Kaliny, Gabrysi, Joli, Natalki oraz Jakuba. Komisja jury w swojej ocenie pod uwagę wzięła nie tylko oryginalność i jakość zdjęcia, ale też pomysłowość uczestników. Doceniła też fakt, że mimo wszystko znaleźli czas i chęci, aby wziąć udział w zabawie. Prace można zobaczyć na profilu fb biblioteki.

Konkurs konkursem, a warto przy okazji przypomnieć, że mimo trwającej jeszcze epidemii koronawirusa Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza w swe progi, choć przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Przypominamy zatem, iż Biblioteka Publiczna w Teresinie wraz z filiami otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00 – 15.00 (do odwołania). Co prawda w bibliotece jednocześnie mogą przebywać trzy osoby (bibliotekarz + dwóch użytkowników – dziecko liczy się jako osoba). Na terenie biblioteki używać należy maseczek ochronnych i rękawiczek jednorazowych, a przed wejściem należy zdezynfekować dłonie. – Jak na razie nie będą pobierane kary za nieterminowy zwrot książek (do odwołania). Nie świadczymy usług xero, drukowania, a także wprowadziliśmy ograniczenie dostępu użytkowników do komputerów – wymienia zasady korzystania dyrektor Aleksandra Starus. – Zapraszamy na naszą stronę www.gbpteresin.org.pl oraz na profil fb, gdzie na bieżąco informujemy naszych czytelników o zmianach w funkcjonowaniu Biblioteki – dodaje.

W razie pytań warto skontaktować się z bibliotekami, oto numery telefonów:

Teresin al. XX- lecia 32   tel. stacjonarny (46) 861 33 60 lub tel. komórkowy 512 633 920

Szymanów ul. Szkolna 25 tel. stacjonarny (46) 861 35 80 tel. komórkowy 512 633 507

Można też napisać e-maila: gbp@teresin.pl

Marcin Odolczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz