Wirtualna sesja o podatkach.

Po prawie półrocznej przerwie sochaczewscy radni spotkają się na pierwszej, powakacyjnej sesji Rady Miasta. I podobnie jak poprzednie –   w związku z epidemią koronawirusa – odbędzie się ona w trybie zdalnym.

Jak wynika z naszych informacji, w porządku obrad znajdzie się ponad dwadzieścia uchwał. Radni będą dyskutowali między innymi nad dokonaniem zmian w tegorocznym budżecie Sochaczewa oraz korektą Wieloletniej Prognozy Finansowej. Chodzi między innymi o wpisanie do budżetu i WPF inwestycji, na realizację których miasto otrzymało zewnętrze wsparcie, czyli budowę nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 oraz drugiego etapu przebudowy ulicy 15 Sierpnia.

Radni zajmą się również ustaleniem stawek lokalnych podatków. Jak już informowaliśmy, Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, proponuje, aby pozostały one na niezmienionym, tegorocznym poziomie. Jeżeli radni przychylą się do jego prośby, to podatki od nieruchomości oraz środków transportu nie ulegną zmianie. Dodajmy, że stawki od środków transportu nie zmieniły się od 2016 roku.

Ale na tym nie koniec. Otóż dotychczas podatki lokalne uchwalano co rok, nawet gdy nie ulegały zmianie. Tym razem – jak poinformował nas Urząd Miejski – burmistrz chce zaproponować radzie, aby stawki lokalnych podatków ustalić bezterminowo, a to oznacza, że do uchwały podatkowej radni wrócą dopiero wtedy, gdy zajdzie konieczność ich zmiany.

Podczas sesji radni zdecydują również o wysokości dotacji, jakie w przyszłym roku otrzymają z kasy miasta dwa zakłady budżetowe należące do miejskiego samorządu. W przypadku Zakładu Komunikacji Miejskiej chodzi o dopłatę do każdego przejechanego przez autobus kilometra. Natomiast Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzyma dopłatę do każdej godziny funkcjonowania pływalni Orka i należących do niego hal sportowych.

Z naszych informacji wynika także, że podczas sesji radni zajmą się mającymi obowiązywać w przyszłym roku programami współpracy miejskiego samorządu z organizacjami pozarządowymi, walki ze zjawiskami alkoholizmu i narkomanii, oraz planem profilaktyki i promocji zdrowia. Na sesję trafi również Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Kanalizacyjnych na lata 2021-2024, oraz propozycja sprzedaży kilku działek. W programie sesji znajdzie się ponadto uchwała o przedłużeniu na kolejne dziesięć lat umów najmu budynków przy ul. Dąbrowskiego i Chodakowskiej, zajmowanych przez prywatne przychodnie lekarskie.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz