Wirtualna sesja.

Po raz pierwszy w historii sochaczewskiego samorządu odbędzie się sesja Rady Miejskiej w formule online. Podczas internetowych obrad radni zatwierdzą między innymi pakiet uchwał śmieciowych oraz przyjmą sochaczewską tarczę antykryzysową, która ma wesprzeć lokalny biznes w walce o zachowanie miejsc pracy.

Po prawie dwumiesięcznej przerwie radni znów spotkają się na sesji Rady Miejskiej. Będzie ona jednak nietypowa. W piątek, 8 maja, radni nie będą obradowali w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego. Każdy z nich będzie uczestniczył w obradach, siedząc w domu i zdalnie uczestniczył w sesji.

Do każdego radnego został już dostarczony tablet, wyposażony w odpowiednie oprogramowanie i łączność internetową oraz instrukcję dotyczącą przebiegu i zasad przeprowadzenia sesji. Dodam, że w ubiegłym tygodniu przeprowadziliśmy również tak zwaną próbną sesję. Podczas najbliższej radni będą mogli na bieżąco przysłuchiwać się dyskusji, zgłaszać do głosu i oczywiście głosować. Obrady będą transmitowane – poinformował nas Edward Stasiak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sochaczewie.

Pomoc dla firm

Podczas tej nietypowej sesji radni zdecydują, czy sochaczewscy przedsiębiorcy, którzy musieli zawiesić swą działalność w związku z epidemią koronawirusa, zostaną zwolnieni na trzy miesiące z podatku od nieruchomości i czy pozostałym przesunąć terminy płatności podatku na wrzesień.

Mogę zapewnić, zarówno w imieniu radnych PiS, jak i Sochaczewskiego Forum Samorządowego, że poprzemy zaproponowany przez burmistrza pakiet pomocy dla sochaczewskich przedsiębiorców, którzy w wyniku epidemii musieli zawiesić lub ograniczyć swoją działalność – powiedział nam Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Sochaczewie. Dodając, że oprócz przyjęcia samej sochaczewskiej tarczy antykryzysowej radni zajmą się również korektą budżetu, czyli przede wszystkim aktualizacją przewidywanych dochodów, które bez wątpienia będą niższe niż zakładano. Burmistrz zaproponował przedsiębiorcom pakiet wsparcia, obejmujący m.in. czasowe umorzenie podatku od nieruchomości i umorzenia czynszów w lokalach wynajmowanych od miejskich jednostek. Piszemy o tym szerzej na stronie 7.

Trzeba będzie też dofinansować miejskie jednostki, które od połowy marca nie mają żadnych wpływów lub ich źródła finansowania zostały znacznie ograniczone, np. ZKM, który nie ma dochodów ze strefy płatnego parkowania, albo pływalnia Orka zamknięta od niemal ośmiu tygodni. Na razie burmistrz wskazuje dwa główne źródła pokrycia spodziewanych braków po stronie dochodowej – to Sochaczewski Budżet Obywatelski odłożony na przyszły rok (1,2 mln) oraz oszczędności związane z odwołaniem wszystkich imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych.

Przegłosują stawki

W czasie tej samej sesji radni zajmą się również pakietem uchwał dotyczących gospodarki odpadami na terenie Sochaczewa. Chodzi przede wszystkim o ustalenie stawki opłaty śmieciowej obowiązującej od 1 czerwca 2020 roku, w tym zachowanie 50-procentowych ulg w opłatach dla seniorów 75+ i dużych rodzin.

Rada ustali wzór deklaracji śmieciowej, która zmieni się w jednym punkcie. Właściciele prywatnych domów będą mogli zadeklarować kompostowanie odpadów zielonych, dzięki czemu zamiast 23 złotych od osoby miesięcznie, ich rachunek wyniesie 20 złotych. Radni zatwierdzą także regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Sochaczewa.

Prawdopodobnie zgodzą się także na powierzenie Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji utworzenia i prowadzenia stacjonarnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jak już informowaliśmy, PSZOK miałby działać na terenie oczyszczalni ścieków przy Alei 600-lecia, być czynny w każdą sobotę i przyjmować odpady tylko od mieszkańców Sochaczewa.

Jerzy Szostak/ UM

Fot.: pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz