Wiosennie w Żelazowej Woli.

Już 8 marca rozpocznie się nowy sezon Małej Akademii Chopinowskiej i Klubu Przyrodnika oraz Klubu Najmłodszych Melomanów. To cykl ośmiu rodzinnych niedziel w Żelazowej Woli z programem edukacyjnym dla dzieci.

Wiosenna odsłona Małej Akademii Chopinowskiej odbywać się będzie pod hasłem „Dźwiękiem malowane”. Warsztaty będą nawiązywać do wystawy „Chopinowi Duda-Gracz”, która w maju zostanie otwarta w Żelazowej Woli. Uczestnicy zapoznają się z przykładami muzyki ilustracyjnej, począwszy od słynnejWiosny” z „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego, poprzez działającą na muzyczną wyobraźnię podróż do Skandynawii, po obrazy zainspirowane twórczością Chopina. Zajęciom będą towarzyszyły piosenki związane z tematami warsztatów.

8 marca gościem specjalnym będzie skrzypaczka Agata Frysz – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, a tematem zajęć „Wiosenne przebudzenie”. Omówiony zostanie koncert jako forma muzyczna. Natomiast Mali Przyrodnicy będą szukać śladów wiosny w parku. Sprawdzą, czy na pewno wszystkie zwierzęta zamieszkujące park śpią, czy ptaki przetrwały zimę w ukryciu i jak rośliny i zwierzęta funkcjonują w trudnych dla nich porach roku, zimą i na przedwiośniu.

Drugą odsłonę obu cykli zaplanowano na 22 marca. Uczestnicy Małej Akademii wybiorą się na wieś z towarzyszeniem „VI Symfonii F-dur Pastoralnej” Ludwiga van Beethovena, w której kompozytor odmalował radość z powrotu do natury. Będą też wyszukiwać w utworze elementów tradycyjnej pieśni pasterskiej. Z kolei Klub Przyrodnika prześledzi życie drzew – w myśl zasady „Małe nasionko a wielkie drzewo, czyli od żołędzia do dębu”. Oczywiście te zajęcia, jak wszystkie zajęcia przyrodnicze odbywają się w parku.

Najmłodszych – od kilku miesięcy do czwartego roku życia, Muzeum w Żelazowej Woli zaprasza wraz z rodzicami na zajęcia umuzykalniające pod hasłem „Najmłodsi Melomani”.

Dzieci będą poznawać śpiewanki i rytmiczanki na podstawie metody prof. Eliasa E. Gordona, łatwe do powtórzenia przez dzieci, przygotowujące maluchy do odbioru muzyki w przyszłości. Wspólny taniec, śpiew i kołysanie, to okazja do zawiązania szczególnej relacji dziecka z rodzicami. Radosne muzykowanie uzupełnią barwne rekwizyty, takie jak chusty, wstążki czy woreczki z grochem, wykorzystane do zabawy i tańca.

Wszystkie te zajęcia rozpoczynają się o 10.00 i 10.30. Koszt uczestnictwa w Małej Akademii Chopinowskiej i Klubie Przyrodnika oraz w zajęciach gordonowskich, to jednorazowo 15 złotych. Natomiast czteromiesięczny karnet to 45 złotych.

oprac. BN

Fot. Muzeum Żelazowa Wola

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz