Wilgoć źródłem urody.

Podobnie jak całe nasze ciało, wszystkie warstwy skóry składają się głównie z wody. Jednak jej zawartość w poszczególnych warstwach jest odmienna. W podskórnej warstwie tkanki tłuszczowej ilość wody waha się od 30 do 60 procent, podczas gdy rogowa warstwa powierzchniowa zawiera jedynie 2 procent.

Zawartość wody w skórze zależy oczywiście od wilgotności otoczenia i funkcjonalnego składu warstwy hydrolipidowej skóry. Przed niekontrolowaną utratą wody ciało chronione jest od zewnątrz przez stosunkowo mało przepuszczalne błony, składające się głównie z warstwy rogowej. Na jej spodniej części znajduje się rodzaj uwarstwienia zwanego „barierą Reina”. Zawiera substancje przyjmujące i wiążące wodę. Wierzch warstwy rogowej ochrania naturalny płaszcz hydrolipidowy, składający się z obumarłych komórek skóry, łoju i potu.

Skóra jest przede wszystkim organem ochronnym i granicznym względem otoczenia, które w obecnych czasach może zawierać liczne toksyny.

Skóra chroni nasz organizm przed wtargnięciem szkodliwych substancji. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy jest optymalnie nawilżona. Jeżeli zaczyna brakować wody, system staje się przepuszczalny i substancje te mogą wnikać do ciała. Naturalne funkcje skóry mogą zostać zburzone przede wszystkim przez bodźce chemiczne i fizyczne. Wtedy skóra coraz bardziej wysycha i oddaje otoczeniu nadmierną ilość wilgoci. Naturalna zdolność skóry do wiązania wody uwarunkowana jest występowaniem w niej określonych substancji, takich jak aminokwasy, mocznik, kwas mlekowy różne sole i inne. Przemysł kosmetyczny oferuje obecnie wiele preparatów zawierających składniki, które dodatkowo zaopatrują skórę w wilgoć, podnoszą możliwość wiązania wody, przeciwdziałając w ten sposób jej wysuszaniu.

Zwiększone spożycie wody wskazane jest u osób starszych. Osoby będące na diecie odchudzającej też potrzebują więcej wody. Wodę powinno się spożywać między posiłkami.

Należy spożywać często, ale małymi łykami. Pijmy nawet wtedy, gdy nie czujemy pragnienia.

Hanna Kasztelan

Fot. Pixabay 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz