Wieś odzyskała światło.

Fot. Damian Jaworski

KONSTANTYNÓW Niewielka wioska Konstantynów, na terenie gminy Rybno, po ponad 20 latach, kiedy po zmierzchu tonęła w ciemnościach, znów może cieszyć się w pełni ulicznym oświetleniem. Mieszkańcom w końcu wyremontowano i zainstalowano nowe lampy energooszczędne i to w takiej ilości, jaka im była niezbędna do bezpiecznego poruszania się po zmierzchu.

– Owszem w Konstantynowie były instalacje i słupy, ale te z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Potem zaczęły się kłopoty z tym oświetleniem. Po kolei wyłączały się kolejne latarnie. Aż około 20 lat temu wszystkie przestały normalnie działać. I wioska od tego czasu tonęła w ciemnościach. Mieszkańcy Konstantynowa prosili od lat w urzędzie gminy, aby choć częściowo przywrócić im uliczne oświetlenie ze względów bezpieczeństwa. Przede wszystkim w kluczowych punktach wsi, gdzie był największy ruch samochodowy. Jednak stale brakowało na to pieniędzy. Dopiero teraz udało się tą inwestycję zrealizować – mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Jak zaznacza, to jeden z kluczowych pomysłów, by krok po kroku poprawiać jakość życia w gminie poprzez poprawę jakości dróg i oświetlenia ulicznego. Zdaniem wójta to wpływa na poczucie bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców.

Co prawda pieniądze udaje się wygospodarowywać z budżetu na inwestycje oświetleniowe z ogromnym trudem. Na te działania gmina uzyskuje środki z dotacji z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw (MIAS), przyznawane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Do tego dorzucane są darowizny wójta, przekazywane co miesiąc 1 tys. złotych, a będące jego zobowiązaniem wyborczym.

– Z nowym rokiem daliśmy Konstatynowowi światło. Nowe lampy energooszczędne typu LED, nowe instalacje, oprawy zamontowane zostały na dawnych latarniach, a tam, gdzie było to niezbędne powstały nowe słupy i konstrukcje. Prace są już na ukończeniu i w fazie testowania. Wszystko jest już gotowe – dodaje wójt.

Poza lepszej jakości oświetleniem, bardziej ekonomicznym w gminie nadal prowadzone są działania energooszczędne polegające na nocnych wyłączeniach energii. Tu jednak w różnych miejscowościach przebiega to różnie w zależności od ustawienia zegarów, światło jest wyłączane od 22.00 do 24.00, a włączane około 4.00 – 5.00. Taka praktyka daje gminie spore oszczędności w przeliczeniu na 12 miesięcy, będzie więc kontynuowana.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz