Wielkie podglądanie miasta.

Reklamy

W ciągu najbliższych lat istniejący w Sochaczewie system monitoringu zostanie mocno przebudowany. Powstanie nie tylko jego nowe centrum, które zostanie zlokalizowane w budowanym obecnie amfiteatrze. Na terenie miasta pojawią się także dodatkowe kamery, których docelowo ma być ponad 100.

Obecnie na terenie Sochaczewa zainstalowanych jest 17 kamer monitoringu, które przez całą dobę obserwują wybrane miejsca na terenie miasta. System ma być w tym roku rozbudowany, a na ten cel w budżecie miasta zarezerwowano 300 tysięcy złotych. Część tych środków zostanie przeznaczonych na wyposażenie nowej siedziby Miejskiego Centrum Monitoringu, które już niedługo przeniesie siedzibę do jednego z pomieszczeń w budowanym obecnie amfiteatrze. Natomiast pozostałe fundusze zostaną przeznaczone na zakup i instalację dodatkowych kamer. Rozbudowa systemu będzie trwała także w kolejnych latach.

 Inwestycja w monitoring

W ubiegłym tygodniu miasto rozstrzygnęło przetarg dotyczący opracowania dokumentacji technicznej i kosztorysowej przebudowy istniejącego na terenie miasta systemu monitoringu. Wygrała go firma Sekret Serwis z Radomia, która za wykonanie usługi zaoferowała 29 397 złotych, a dokumentację zobowiązała się wykonać do końca maja.

Opracowywany przez nią projekt będzie dotyczył pierwszego etapu przebudowy systemu. Z tym że w dokumentacji należy uwzględnić możliwość dalszej jego rozbudowy. A ta będzie uzależniona jedynie od środków finansowych miasta. W tym roku na ten cel przeznaczono 300 tysięcy złotych.

Większość tej kwoty zostanie wydana na modernizacje przestarzałego, wybudowanego w 2008 roku Miejskiego Centrum Monitoringu, czyli miejsca, do którego docierają obrazy z umieszczonych na terenie Sochaczewa kamer. Obecnie zamontowane w nim urządzenia są po prostu przestarzałe. Nowe centrum zostanie wyposażone m.in. w ścianę monitorów, na których będą wyświetlane obrazy z kamer. Do tego dojdą nowoczesne stanowiska dla operatów. Centrum zostanie również wyposażone w nowoczesne urządzenia do rejestracji i analizy obrazów. Do tego dojdą nowe urządzenia sterujące, systemy zabezpieczeń sieciowych, system rezerwowego zasilania stacji monitorującej. System w nowym Centrum ma być tak skonstruowany, aby w przyszłości można było go nie tylko rozbudowywać, ale też podłączyć do niego dodatkowe stanowiska, np. policja lub zarządzania kryzysowego.

W oku 100 kamer

Największa rewolucja czeka jednak sam system kamer. Większość tych istniejących zostanie wymieniona i zastąpiona nowoczesnymi, o wysokiej rozdzielczości z funkcją dzień/noc oraz czułością dostosowaną do warunków terenowych i atmosferycznych. Kamery będą również posiadały możliwe doświetlenie obszaru obserwacji zintegrowanym z kamerą promiennikiem o zasięgu minimum 30 metrów. Ale na tym nie koniec. W pierwszej fazie obecny system ma być rozbudowany do 48 punktów, a docelowo ma ich być ponad 100. Może być nawet więcej. Plan przewiduje, że system ma być tak zaprojektowany, aby można było do niego podłączyć również kamery z innych obiektów miejskich, na przykład te zainstalowane na budynkach szkolnych.

A teraz coś ku przestrodze wandali oraz tych, którzy nie przestrzegają obowiązujących przepisów. Otóż nowy system pozwoli na weryfikację numerów rejestracyjnych pojazdów, m.in. na głównych trasach wlotowych i wylotowych do miasta. Będzie również rozpoznawał zjawiska niepożądane, np. parkowanie lub wjazd w obszar zabroniony, czy jazdę pod prąd. Automatycznie będzie także informowała o skupiskach ludzi i rozpoznawał twarze osób łamiących przepisy lub dokonujących aktów wandalizmu.

Pomyli się także ten, kto sądzi, że może robić, co mu się podoba, ponieważ nie znajduje się w zasięgu kamer. Otóż nowy system ma być tak skonstruowany, że będzie można do niego podłączać tymczasowe kamery, które będą mogły współpracować z różnymi typami łączy teleinformatycznych, w tym: łączami światłowodowymi, łączami radiowymi lub poprzez bezprzewodowy internet.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz