Więcej kasy z podatków.

Wbrew głoszonym opiniom na temat stanu naszego miasta, jego sytuacja nie jest tak zła, jak próbuje się to przedstawić. Świadczą o tym najnowsze rankingi, w których Sochaczewa znalazł się w czołówce miejskich samorządów.

W ubiegłym tygodniu Związek Powiatów Polskich opublikował wyniki najnowszego ogólnopolskiego rankingu samorządów. Samorządy były w nim oceniane m.in. za działania proinwestycyjne i prorozwojowe, poprawa jakości obsługi mieszkańca, rozwój społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego, pomoc społeczna, edukacja, kultura, sport, rozwiązania proekologiczne czy promocja regionu.

Wśród najlepszych

W najnowszej edycji rankingu miejskiemu samorządowi przyznano punkty w 48 z 60 kategorii. Maksymalną ich liczbę Sochaczew otrzymał między innymi za kwoty dotacji pozyskanych z funduszy krajowych, wielkość wydatków na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe. W sumie miasto otrzymało niemal 33,5 tys. punktów i po raz drugi znalazło się na piątym miejscu w Polsce, w kategorii gmin miejskich.

Bardzo wysoko oceniono nasze starania o dotacje unijne przyznając ponad 5 tysięcy punktów na 9 tysięcy możliwych. Poprzedni rok był pod tym względem wyjątkowy, bo podpisaliśmy umowy na niemal 12 milionw złotych. Większość tej kwoty, to dotacja na budowę kanalizacji deszczowej w Chodakowie i rejonie ulicy Płockiej, wykonanie dwóch zbiorników retencyjnych na deszczówkę oraz odtworzenie wybranych dróg na terenie Chemitexu. Prawie 1,2 miliona zdobyliśmy także na wymianę pieców węglowych na gazowe lub opalane biomasą. Tym projektem obejmiemy około 60 rodzin – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Więcej pieniędzy

Miejski samorząd został również wysoko oceniony przez Ministerstwo Finansów. Tym razem chodzi o wskaźnik dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Do jego wyliczenia są brane m.in. wpływy z tytułu opłat, podatków lokalnych, a także udziały w CIT i PIT.

W tym roku Sochaczew osiągnął poziom 2486 złotych i znalazł się w gronie 450 gmin o najwyższym dochodzie podatkowym. Dodajmy, że dzieje się to w sytuacji, gdy lokalne podatki nie były podnoszone od siedmiu lata. Dopiero w tym roku zostały one podwyższone, ale jedynie o poziom inflacji.

Mimo to od 2017 roku nasze wpływy z opłat i podatków lokalnych wzrosną o 20 procent, z 67,5 miliona do planowanej na 2020 rok kwoty 80,4 miliona. To zasługa mieszkańców, aktywnych przedsiębiorców, młodych ludzi otwartych na zakładanie własnej działalności gospodarczej, ale też dobrej koniunktury na rynku pracy. Im więcej sochaczewian podejmuje zatrudnienie legalnie, tym więcej pieniędzy trafia do kasy samorządu. Od lat przypominam, że z każdego tysiąca złotych odprowadzonego przez mieszkańca Sochaczewa do budżetu państwa – w formie podatku PIT – później do kasy miasta wraca niemal 400 złotych. Udział w tym podatku to prawie 25 procent rocznych dochodów budżetu – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Dodajmy, że w tym samym zestawieniu dochody podatkowe na jednego mieszkańca w gminie Teresin oszacowano na – 2743 zł, gmina Sochaczew – 1969 zł, Brochów -1826 zł, Iłów – 1512 zł, Młodzieszyn – 1386 zł. Nowa Sucha – 1375 zł a w gminie Rybno było to 1340 zł.

Jerzy Szostak

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz