Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz – zmierzamy ku pełnemu odmrożeniu.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiada pełne odmrożenie gospodarki od wakacji i otwarcie granic w połowie czerwca. Podkreśla jednak, że to opcja, do której zmierza rząd, ale nikt odpowiedzialny nie powie, że na pewno będzie to 1 lipca. Pojawił się też pomysł „wakacji stacjonarnych”.

Przestrzega jednak, że pełne otwarcie nie oznacza powrotu do sytuacji sprzed pandemii. Pozostaną restrykcje dotyczące zachowania dystansu, liczby osób na metr kwadratowy czy zakazu organizowania imprez masowych. A jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy, możliwy jest powrót do zamrażania gospodarki.

W czwartym etapie odmrażania rząd planuje otworzyć kina, teatry, salony masażu, solaria i siłownie. Jest to możliwe już od 1 czerwca, w zależności od rozwoju epidemii i przestrzegania zasad przez obywateli.

– Przed nami jest też decyzja dotycząca szkół i wakacji. W ostatnią środę Komisja Europejska wydała komunikat o otwieraniu granic, ale bardzo ostrożnym. Dlatego w lipcu mówimy o wakacjach stacjonarnych. Wydaje się, że wyjazdy zorganizowane będą ograniczone do 50 osób. Decyzje dopiero przed nami – powiedziała „Pulsowi Biznesu” minister Emilewicz.

Jak dodała, decyzję o otwarciu granic podejmie ostatecznie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Na razie o tym nie mówimy, być może nastąpi ono 15 czerwca. Robimy wszystko, by tak się stało – stwierdziła.

Pytana o dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców odparła, że Rada Ministrów przyjmie kolejną ustawę nowelizującą tarczę antykryzysową. Przewidziana jest w niej dopłata z budżetu państwa do odsetek od kredytów udzielanych przez banki, które zawrą umowy z BGK. Rząd szykuje też wsparcie dla samorządów oraz przepisy zabezpieczające przejmowanie na giełdzie firm z polskim kapitałem.

źródło: wp.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz