Wiadomości z gminy Iłów.

Gmina Iłów, podobnie jak okoliczne miejscowości, w lutym uważnie przygląda się rzece Wiśle. Sytuacja jest dynamiczna, ciągle monitorowana – w ostatnim tygodniu poziom wody przekroczył stan alarmowy. Druhowie strażacy patrolują wały wzdłuż Wisły na całym odcinku.

Od stycznia przed budynkiem Urzędu Gminy w Iłowie postawiono pojemnik w kształcie serca, do którego można wrzucać plastikowe nakrętki, wspierające mieszkańców naszej gminy. Mieszkańcy Gminy bardzo pozytywnie przyjęli inicjatywę i pierwsza partia „pełnego korków serca” trafiła do Zosi i Mateusza. Zachęcamy do dalszego zbierania.

***

Jednym z głównych tematów w gminie niewątpliwie jest sprawa odbioru odpadów komunalnych i kolejne odwołanie od końcowego wyniku przetargu firmy ENERIS Surowce S.A., które automatycznie blokuje rozpoczęcie współpracy z firmą zwycięską w drugim przetargu – „EKO-MAZ” Sp. z o.o. Dana sytuacja prowokuje wiele pytań, na które mieszkańcy szukają odpowiedzi – na główne z nich odpowiada Jan Kraśniewski, wójt Gminy Iłów: – Mieszkańcy pytają często, dlaczego w styczniu mają płacić stawkę aż 36 złotych i w ogóle dlaczego mają płacić, skoro odpady nie są odbierane. Wyjaśniam, że po I przetargu taka stawka została podjęta uchwałą Rady Gminy i nie można jej zmienić wstecz. Obydwie kalkulacje, po pierwszym i drugim przetargu i ulga od gospodarstwa 10 złotych za deklarację kompostowania we własnym zakresie odpadów „zielonych”, zostały podjęte z korzyścią dla Mieszkańców. Do przetargu kalkulowano odpady z całego roku i wszystkie odpady zamierzamy odebrać, stąd konieczność zapłaty. Nie zamawiam odbioru doraźnego, bo firma konkurencyjna kalkulowała ilość odpadów z całego roku i taką chce odebrać. Też mogłaby się odwoływać. O ile brak odbioru jest bardzo uciążliwy, to cena jest wyjątkowo korzystna. Celem nadrzędnym jest utrwalenie tej ceny na następne lata. Oczekuję, że Mieszkańcy pomogą osiągnąć ten cel. Kluczem jest utrzymanie zasad konkurencyjności.

Gmina Iłów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz