WESZLI NA UŁANÓW.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace związane z remontem ulicy Ułanów Jazłowieckich. Przebudowa ostatniej nieutwardzonej ulicy w centrum miasta będzie kosztowała ponad pół miliona złotych i potrwa do końca września. We wrześniu zakończy się również pierwszy etap modernizacji ulicy 15 Sierpnia.

Co prawda z tygodniowym opóźnieniem, ale w końcu rozpoczął się remont ulicy Ułanów Jazłowieckich. Prace – na zlecenie miejskiego samorządu – wykonuje firma Mazdrog. Rozpoczęto je od budowy kanalizacji deszczowej. W związku z tym będziemy musieli liczyć się z chwilowymi utrudnieniami.

Koniec błota

Jak nas poinformowano w Urzędzie Miejskim, aby podłączyć nową deszczówkę do starej sieci burzowej, wykonawca będzie musiał wybudować przyłącze do najbliższej studni. A ta znajduje się na wysokości zakładu pogrzebowego Haron. Dlatego na odcinku od Ułanów Jazłowieckich do Harona można spodziewać się barier częściowo ograniczających ruch. Co z kolei spowoduje, że piesi będą na czas budowy przyłącza musieli korzystać z chodnika po stronie sądu. Ograniczenia będą dotyczyły również kierowców. Jadąc od strony nowej komendy policji, trzeba będzie nieco zwolnić, zachować szczególną ostrożność, być może przepuścić pojazdy jadące z przeciwka. Pamiętajmy również o tym, że na czas remontu, na ulicy Ułanów Jazłowieckich obowiązuje zakaz parkowania.

Rozpoczęte prace obejmą 130-metrowy odcinek ulicy. Po przebudowie jezdnia będzie miała 5 metrów szerokości, a jej nawierzchnia zostanie wykonana z kostki brukowej. Ułożony będzie również chodnik od strony komendy policji. Będzie on oddzielony od jezdni miejscami parkingowymi, które powstaną między rosnącymi drzewami. W sumie miejsc postojowych będzie dziewiętnaście, w tym dwa dla niepełnosprawnych. Ulica zyska także kanalizację deszczową.

Jednak najważniejsza zmiana, z jaką spotkają się kierowcy jadący wyremontowana ulicą Ułanów Jazłowieckiech, to ta, że zostanie ona oznakowana jako Strefa Zamieszkania. Tym samym na drodze piesi będą mieli pierwszeństwo przed pojazdami. Wprowadzone zostanie również ograniczenie prędkości do 20 km na godzinę, a za parkowanie w innymi miejscu niż wyznaczone, będzie nam groził mandat. Dodajmy, że prace związane z modernizacją ulicy mają się zakończyć 30 września.

Nadrabianie opóźnień

Wrzesień to także termin zakończenia prac związanych z przebudową pierwszego fragmentu ulicy 15 Sierpnia na odcinku od LO im. F. Chopina do Broniewskiego. Co prawda zostały one spowolnione obostrzeniami spowodowanymi epidemią koronowirusa, ale wszystko wskazuje na to, że prace zostaną wykonane w wyznaczonym przez Urząd Miejski czasie. Obecnie trwa jeszcze budowa ostatnich fragmentów kanalizacji, ale jednocześnie wykonawca przystąpił do stawiania krawężników. Po ich montażu rozpocznie się budowa samej jezdni. Trwa także układanie kabli ulicznego oświetlenia ulicznego, a po ich ułożeniu rozpocznie się budowa nowego chodnika. A ten zostanie wybudowany nie tylko na obecnie remontowanym odcinku ulicy.

Otóż w przyszłym roku, dzięki otrzymanemu wsparciu w wysokości 3,2 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych, miasto przystąpi do przebudowy ulicy 15 Sierpnia na odcinku od Broniewskiego do obwodnicy Sochaczewa. Projekt przebudowy obejmuje remont 935 metrów jezdni. Zostaną ułożone nowe chodniki oraz wydzielenie półtorametrowego pasa rowerowego po obydwu stronach ulicy. Wybudowane zostaną ułożone brakujące fragmenty kanalizacji deszczowej. Przebudowane zostaną także skrzyżowania 15 Sierpnia z ulicą Łuszczewskich i Okrzei. Do tego dojdą nowe zatoki autobusowe i miejsca postojowe, a wzdłuż ulicy pojawią się nowe lampy. Koszt inwestycji szacuje się na 5 milionów złotych.

Jerzy Szostak

Fot. Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz