Wazelina w zimowej pielęgnacji.

Wazelina jest doskonałym nawilżaczem, zmniejsza bolesność spierzchniętych ust, łagodzi dolegliwości skórne. Wazelinę otrzymuje się z ropy naftowej i stanowi doskonałą podstawę balsamów i maści, choć używana samodzielnie jest również dobra.
Wazelinę zawsze zalecam jako środek nawilżający zimą, ponieważ jest cięższa i zatrzymuje więcej wilgoci. Jest doskonała na wysuszone dłonie i stopy, szczególnie, gdy nałożymy grubą warstwę i osłonimy rękawiczkami lub skarpetami przed udaniem się do łóżka. Chcąc jak najskuteczniej ochronić skórę, smaruj się wazeliną tuż po kąpieli. Wilgoć zostanie zatrzymana tam gdzie najbardziej potrzebna, czyli przy skórze. Skóra będzie jędrna i miękka.
Wazelina jest doskonałym środkiem ochronnym na nartach. Chroni przed wiatrem i mrozem, a jednocześnie nie tłuści skóry. Łatwo ją zdjąć. Wystarczy kilka dotknięć chusteczką higieniczną.
Aby zmniejszyć spierzchnięcie warg, posmaruj wazeliną usta, aby zahamować gwałtowne parowanie, którego skutkiem jest przesuszenie. Jest ona doskonałym nawilżaczem, a przy okazji nadaje im ładny połysk.
Warstwa wazeliny doskonale osłania skaleczenia i otarcia – zatrzymuje wilgoć wewnątrz i nie dopuszcza do zranionego miejsca powietrza i bakterii z otoczenia.
Nie należy natomiast nakładać wazeliny tuż po oparzeniu się, ponieważ mogłaby zatrzymać ciepło wewnątrz i zwiększyć uszkodzenie skóry. Po upływie około 3 dni, kiedy skóra zaczyna się samoistnie goić nawilżanie za pomocą wazeliny może się przyczynić do zmniejszenia suchości i przyspieszyć gojenie. Podobnie postępować przy opryszczce.
Przed wykonywaniem pylących prac, posmaruj delikatnie odrobiną wazeliny wnętrze nozdrzy. W ten sposób uwięzisz drobiny pyłku, które unoszą się wokół i nie przedostaną się do dróg oddechowych.
Wazelina jest także pomocna podczas kataru. Podczas kataru ciągle wycieramy nos i powodujemy otarcia skóry. Aby temu zapobiec smarujmy nos wazeliną. Skóra nie będzie się łuszczyła i unikniemy niepotrzebnego bólu.
Warto też wiedzieć, że wazelina łagodzi objawy łuszczycy. Pokrywaj wazeliną płaty suchej skóry, które są dominującymi objawami tej choroby. Wazelina nawilża i pomaga usunąć twarde, swędzące łuski.
Każda przezorna osoba powinna trzymać wazelinę nie tyko w domu, ale nawt w torebce czy kieszeni. Nie zaskoczy nas wtedy wiatr ani mróz.
Hanna Kasztelan

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz