Warsztaty zamiast komendy.

Od ponad roku budynek byłej komendy Powiatowej Policji przy ulicy Warszawskiej świeci pustką. Został on opuszczony w lipcu 2019 roku, kiedy to sochaczewscy policjanci przeprowadzili się do nowej siedziby przy ulicy 1 Maja.

Jak się okazuje, Skarb Państwa, który jest jego właścicielem, nie ma pomysłu na jego zagospodarowanie. Niewykluczone jednak, że wkrótce to się zmieni. Jak wynika z naszych informacji, Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, które jest przedstawicielem Skarbu Państwa na naszym terenie, planuje przeniesienie tam Warsztatów Terapii Zajęciowej, które obecnie mieszczą się w fatalnych warunkach lokalowych przy ulicy Chodakowskiej.

Co prawda powiat proponował miejskiemu samorządowi przejęcie budynku, ale ten – jak wynika z naszych informacji – nie wyraził na to zgody.

Powód jest banalnie prosty. Wybudowany przed II Wojną Światową budynek oraz dobudowane do niego w latach siedemdziesiątych XX wieku skrzydło, są w bardzo złym stanie technicznym. Zaś przerobienie byłej komendy na przykład na lokale mieszkalne, pochłonęłoby więcej środków niż postawienie nowego budynku. Podobnie jak przekształcenie go na pod inną miejską działalność.

Przy okazji warto także wyjaśnić jeszcze jedną kwestię, która pojawia się w związku z byłą siedzibą policji. Otóż część osób, w tym niektórzy radni Rady Powiatu, twierdzą, że budynek powinien być przekazany miastu na podstawie umowy – jaką podobno podpisał Bogumił Czubacki – były burmistrz Sochaczewa, z komendantem wojewódzkim policji w 2007 roku. A ta miała jakoby dotyczyć przekazania przez miasto działki przy ulicy 1 Maja pod budowę nowej komendy w zamian za budynek przy ulicy Warszawskiej.

Otóż taka umowa nigdy nie została podpisana. Fakt, że w marcu 2007 roku miejscy radni podjęli uchwałę intencyjną o wymianie nieruchomości, ale trzy miesiące później się z niej wycofali, podejmując uchwałę o bezpłatnym przekazaniu policji terenu przy ulicy 1 Maja. Jak wynika z naszych informacji, stało się tak, ponieważ policja postawiła sprawę jasno: chcecie nową komendę, to dajcie teren, ale budynku przy Warszawskiej nie dostaniecie.

To przechyliło szalę i w sierpniu 2007 roku podstawiony pod ścianą Bogumił Czubacki – za zgodą radnych – podpisał umowę o bezpłatnym przekazaniu policji działki po byłym przedszkolu przy ulicy 1 Maja pod budowę nowej siedziby policji, która została oddana do użytku dwanaście lata później, czyli w lipcu 2019 roku.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz