Walczą o korzystne stawki.

BROCHÓW Gdy równo rok temu w przetargu stawka za odpady komunalne w gminie Brochów skoczyła o przeszło 100 procent – z 9,90 złotych miesięcznie na osobę za odpady segregowane do 19 złotych, a dwa razy tyle za zmieszane, to mieszkańcy burzyli się z tego powodu. Gmina zdecydowała zatem podpisać umowę na rok. W nowym przetargu i po negocjacjach udało się ograniczyć obciążenia mieszkańców.

Podwyżki usług w firmach zajmujących się odbiorem i utylizacją odpadów po nowym roku nie nastrajały optymistycznie. Szykowało się, że stawka może wzrosnąć o kolejne 50 procent. Udało się jednak uzyskać korzystne ceny i tym samym ograniczyć obciążenia. Podwyżka, w porównaniu z innymi gminami powiatu sochaczewskiego, nie jest tak szokująca. Jednocześnie udało się utrzymać dopłaty dla rodzin wielodzietnych.

Ustawowe zmiany narzuciły nam konieczność zmiany regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Brochów. Zmiany dotyczą wprowadzenia zniżki dla osób deklarujących kompostowanie bioodpadów. Zgodnie z nowym regulaminem jest to jedyna zniżka dotycząca zwolnienia z części opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Ta zmiana daje możliwość każdemu mieszkańcowi gminy na skorzystanie z ulgi związanej z kompostowaniem. Dla samorządu gminy priorytetem było przygotowanie założeń do przetargu w takiej formie, aby ceny dla mieszkańców były jak najniższe. Wykonaliśmy ogromną pracę, aby w tej dramatycznej sytuacji, w tym swoistym ustawowym potrzasku podjąć takie kroki, które zminimalizują koszty ponoszone przez mieszkańców za odbiór odpadów komunalnych. Wspólnie odnieśliśmy duży sukces w walce o niskie ceny. To ogromna satysfakcja i duża oszczędność dla każdej rodziny – mówi Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.

Jak zaznacza wójt, w porównaniu z innymi gminami powiatu sochaczewskiego, mieszkańcy gminy Brochów zaoszczędzą na śmieciach około 300 tys. złotych w skali roku. Natomiast gmina rodzinom wielodzietnym dopłaci do stawek za odpady około 140 tysięcy złotych rocznie.

Nowe stawki na terenie gminy Brochów, to 23 złote miesięcznie na osobę za odpady segregowane z kompostowaniem i 26 złotych dla tych, którzy nie deklarują kompostowania.

– Przy wzroście cen za śmieci nawet zaoszczędzenie kilku złotych na osobę miesięcznie ma znaczenie. Kompostowniki mają prawie wszyscy mieszkańcy, więc nie ma problemu. W innych gminach ceny dobijają nawet do 30 złotych. W porównaniu do stawek sprzed roku jest to dużo, ale przy obecnie rosnących kosztach jednak już tak nie szokuje – stwierdza pan Jan z Brochowa.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz