Walą się drzewa, płoną trawy.

Na terenie powiatu sochaczewskiego ostatnie silne wiatry spowodowały wiele uszkodzeń, szczególnie w rejonach dróg. Zaczęły też płonąć trawy, podpalane przez bezmyślnych mieszkańców.
Strażacy w ostatni weekend wielokrotnie byli wzywani do usuwania wiatrołomów. W sumie doszło do 6 poważniejszych zdarzeń. Najpoważniejsze miały miejsce na terenie gminy Iłów oraz Nowej Suchej.
Po południu 18 marca strażacy usuwali wiatrołomy w okolicach Brzozowa Starego. Rozłupany konar drzewa zawisł nad drogą powiatową Brzozów – Iłów i groził w każdej chwili zwaleniem się. Następne zgłoszenie było z okolic Wszeliw. Tam przy drodze na Łowicz, tuż po godzinie 22.00, strażacy usunęli wiatrołom z drogi.
Kolejne drzewa zwaliły się w nocy 19 marca między Orłowem a Nowym Białyninem. Drzewo zostało usunięte już po północy. Były także powalone w samym Orłowie i Złotej.
W ostatnich dniach pojawiły się też płonące trawy. 13 marca w Nowych Paskach, w gminie Teresin, spaleniu uległo około 30 arów łąki. Strażacy po około 40 minutach ugasili pożar. Nie wiadomo, czy było to celowe podpalenie, ale to w sumie jedna z pierwszych płonących łąk. Kolejny ogień na terenie gminy Teresin pojawił się 15 marca w Pawłowicach, w pobliżu cmentarza. Zagrożenie było tym większe, że silnie wiało a teren był zadrzewiony. Strażacy również i tu szybko ugasili pożar. Zapaliły się też łąki w okolicach Henrykowa.
– Co prawda nie jest to jeszcze szczyt pożarów traw. Ale obawiamy się, że jak co roku łąki i nieużytki zaczną płonąć. Apelujemy, aby nie podpalać łąk i pastwisk, gdyż ogień niszczy całkowicie życie biologiczne, a jednocześnie stwarza zagrożenie dla mieszkańców i ich siedzib – mówi Rafał Krupa, rzecznik Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
BN
Fot. PPSP Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz