Wakacje w reżimie sanitarnym.

Samorząd miejski, jak co roku, ufundował letni wypoczynek dzieciom z rodzin, których na to nie stać. Zakończyły się już m.in. dwa turnusy półkolonii, a w ostatni dzień lipca grupa 50 osób wyjedzie na dziesięciodniowe kolonie nad polskim morzem.

Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią, zdecydowano się na rozbicie oferty tegorocznych półkolonii na dwa turnusy, każdy dla 50 dzieci. Pierwszy turnus odbył się w dniach 29 czerwca – 10 lipca w Szkole Podstawowej nr 2, a drugi od 13 do 24 lipca w Szkole Podstawowej nr 3.

Wakacje w mieście
– Na zajęcia odbywające się w ramach półkolonii do SP nr 2 zapisało się 35 dzieci. Większym zainteresowaniem cieszył się turnus w „trójce”, gdzie zgłosiło się ponad 50 chętnych, a w zajęciach każdego dnia uczestniczyło ok. 45 dzieci – mówi naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM, Joanna Kamińska. – W ramach półkolonii zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-15.00. Dzieci miały zapewnione pełne wyżywienie. Zorganizowano im  wycieczki do pobliskich miast, były na przykład w płockim ogrodzie zoologicznym. Ponadto wraz z opiekunami wychodziły na basen, do kina. Brały udział m.in. w zajęciach tanecznych, sportowych, warsztatach fotograficznych – wylicza Joanna Kamińska.

Rozmowy o bezpieczeństwie
Na zajęcia w Szkole Podstawowej nr 3 zaproszono m.in. policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji oraz strażaków z sochaczewskiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Mundurowi podkreślali, jak ważne jest zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku w czasie wakacji, gdy dzieci i młodzież mają dużo wolnego czasu. Policjanci zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mówili o tym, jak powinien zachowywać się odpowiedzialny uczestnik ruchu. Szczególną uwagę zwrócono na najbardziej niechronionych   uczestników ruchu drogowego – pieszych i rowerzystów. Poruszono również temat obowiązkowego wyposażenia roweru i zalecanego wyposażenia rowerzysty. Dzieci dowiedziały się, jakie informacje musimy przekazać   dyspozytorowi, gdy wzywamy pomoc korzystając z numeru alarmowego 112. Podczas spotkania, w ramach prowadzonej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, poruszono również temat zagrożeń wynikających z korzystania z niestrzeżonego kąpieliska.

Po   wysłuchaniu   najważniejszych porad, dzieci mogły obejrzeć pojazdy i wyposażenie, którymi dysponują policjanci i strażacy w codziennej służbie.

W góry i nad morze
Ponad 70 dzieci wyjedzie na kolonie. Dzięki współpracy miasta z Fundacją Pomocy Społecznej „EVA”, 21 lipca piętnaścioro młodych mieszkańców   Sochaczewa, wybranych przez pracowników MOPS, pojechało na letni wypoczynek w góry do Starego Sącza. Wrócą 3 sierpnia. Stowarzyszenie na rzecz Dzieci, Młodzieży i Rodzin Zastępczych „Chaber” zabierze również grupę dziesięciu podopiecznych na kolonie w Osiecznej (woj. wielkopolskie), w terminie od 1 do 14 sierpnia.

– Jesteśmy w trakcie kompletowania kart wypoczynku na kolonie letnie w Międzywodziu nad morzem. Turnus odbędzie się w dniach od 31 lipca do 9 sierpnia. Pojedzie 50 dzieci. Dzieciaki zamieszkają w ośrodku wczasowo-wypoczynkowym „Bursztyn”, położonym 250 metrów od morza. Będą mieć zapewnione pełne wyżywienie, opiekę wychowawczą, medyczną, autokarowe wycieczki po okolicy – mówi naczelnik Joanna Kamińska.

Przypomnijmy, że jak zawsze rodzice pokrywają jedynie symboliczną część kosztów wypoczynku – za dwutygodniowe   półkolonie płacą 20 zł, a za kolonie 50 zł. Resztę kosztów pokrywa samorząd miejski z funduszu przeznaczonego na walkę z alkoholizmem i narkomanią, którego istotnym elementem jest profilaktyka prozdrowotna.

Maciej Frankowski

Urząd Miasta w Sochaczewie

fot. sochaczew.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz