WAKACJE POD ZNAKIEM PRAWA JAZDY.

Wakacje są dla wielu osób idealnym momentem, żeby zrobić prawo jazdy. Na wakacyjne kursy zapisują się głównie osoby młode, czyli uczniowie oraz studenci.

Letnie kursy prawa jazdy cieszą się co roku dużą popularnością. Zainteresowanie nimi jest największe wśród młodzieży w wieku 18 lat lub osób, które są tuż przed uzyskaniem pełnoletności. Bowiem zgodnie z prawem, kurs prawa jazdy można rozpocząć na 3 miesiące przed przekroczeniem prawnej granicy wejścia w dorosłość.

Pandemia pokrzyżowała plany

Jak się jednak okazuje, obecne wakacje nawet pod względem zainteresowania kursami prawa jazdy są inne niż poprzednie. Kursantów jest zdecydowanie mniej. Być może wpływ ma na to obowiązek zakładania maseczek w czasie jazdy, albo zwyczajnie obawa o własne zdrowie.

W te wakacje osób podejmujących się kursu na prawo jazdy jest mniej. Mówiąc dokładniej, jest to około 10-procentowy spadek chętnych niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Wydaje mi się, że jest to spowodowane pandemią koronawirusa. Dużo osób zniechęciło się do podjęcia kursu z uwagi na swoje zdrowie. Jeśli już ktoś się zgłasza na kurs, to są to osoby młode. Można powiedzieć, że na 10 osób tylko 2 są w wieku powyżej 25 lat. O wiele mniej chętnych mamy na wyższe kategorie, np. C. W tym wypadku wydaje mi się, że wynika to z niższego zapotrzebowania na kierowców ciężarówek – powiedział Sylwester Lewandowski, właściciel ośrodka szkolenia kierowców Mechanik s.c w Sochaczewie.

Inaczej ma się sytuacja, jeśli chodzi o egzaminy na prawo jazdy. Obostrzenia związane z pandemią spowodowały przesunięcie w czasie wiosennych terminów egzaminacyjnych na wakacje.

Osób zdających egzaminy jest dużo więcej z uwagi na panującą w kraju sytuację pandemiczną. Wiele egzaminów zostało przełożonych na terminy wakacyjne, dochodzą też osoby, które dopiero co skończyły kurs. Staramy się załagodzić tę sytuację, zwiększając liczbę egzaminatorów. Mimo to czas oczekiwania się wydłużył. Obecnie jest to od 2 do 3 tygodni. Pracujemy nad tym, aby sytuacja się ustabilizowała – poinformował nas Wojciech Krzewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku.

Sochaczew przyciąga

Od 5 lat działa w Sochaczewie oddział Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku, w tym czasie stał się jednym z najpopularniejszych ośrodków egzaminacyjnych na prawo jazdy na Mazowszu. W założeniu miał być przeznaczony dla mieszkańców powiatów sochaczewskiego, gostynińskiego, łowickiego i żyrardowskiego. Okazuje się, że nie brakuje chętnych z innych powiatów.

– Zdawalność w naszym mieście jest naprawdę wysoka. Dlatego bardzo dużo osób przyjeżdża do nas zdawać egzaminy. Szczególnie w lato jest natłok kursantów z miejscowości ościennych. Najczęściej z takich miast jak Żyrardów, Nowy Dwór Mazowiecki, Płońsk, Pruszków, Błonie. Niestety nie jest to tak, że osoby z innych miejscowości zapisują się do nas na kursy. Najczęściej przyjeżdżają samochodami ze swoich ośrodków i tutaj ćwiczą, następnie podchodzą do egzaminu. Rzadko się zdarza, że ktoś z innego miasta zapisuje się na kurs w Sochaczewie – mówi Sylwester Lewandowski, właściciel ośrodka szkolenia kierowców Mechanik s.c.

Mimo dużej ilości chętnych, poziom zdawalności od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Składa się na to wiele czynników. Szczególnie istotny jest układ ulic w mieście, który z uwagi na wielkość miasta nie jest szczególnie skomplikowany. Co za tym idzie, brakuje tutaj skomplikowanych skrzyżowań czy rond turbinowych. Ruch pojazdów jest dużo mniejszy niż w większych miastach. Szkoły nauki jazdy są w stanie bardzo dobrze przygotować kursanta do zdania egzaminu w takim mieście jak Sochaczew.

– Sochaczew może się pochwalić naprawdę dobrymi wynikami, zarówno jeśli chodzi o egzamin praktyczny, jak i teorię. Od lat są to wyniki powyżej 50 procent zdanych egzaminów praktycznych. Pora roku nie ma tutaj większego znaczenia, zarówno w lato czy w zimę rezultaty są podobne – podkreśla Wojciech Krzewski.

Na co uważać

Kierowcy często wychodzą z założenia, że jazda samochodem w lato jest dużo bezpieczniejsza niż w zimę, nie jest to do końca zgodne z prawdą. Latem największym wrogiem kierowców jest upał. Sprzyja on przegrzaniu organizmu, co wpływa na znaczne obniżenie koncentracji, męczy i źle oddziałuje na samopoczucie. Zmęczony kierowca jest nieuważny i zapomina o podstawowych środkach ostrożności. Również kierowcy, którzy dopiero co podchodzą do egzaminu, muszą o tym pamiętać. Wiele błędów popełnianych jest przez nieuwagę. W czasie egzaminu koncentracja jest niezwykle istotna.

Młodzi kierowcy często zapominają o podstawowych środkach ostrożności. Szczególnie teraz, gdy pogoda sprzyja szybkiej jeździe. Podstawowymi błędami w czasie egzaminów są wymuszenia na skrzyżowaniach, nieuwaga na przejazdach kolejowych czy nagłe hamowanie wymuszone zbyt dużą prędkością jazdy. Zdarzają się też błędy techniczne, takie jak nieużywanie kierunkowskazu, ale w tym wypadku pora roku nie ma znaczenia – dodał Wojciech Krzewski, dyrektor WORD Płock.

Niezależnie od tego, w jakim mieście podchodzi się do egzaminu, należy zachować rozwagę. Nie tyczy się to tylko młodych kierowców. Również osoby posiadające już prawo jazdy powinny pamiętać o tym, żeby w czasie jazdy być wypoczętym oraz zachowywać pełnię uwagi na drodze. Lato nie zwalnia nas z odpowiedzialnej jazdy.

Aleksander Szostak

Fot. Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz