W wyjątkowych sytuacjach zadzwoń po pakiet.

Chronić trzeba przede wszystkim osoby zapewniające, że w mieście bez przeszkód działa komunikacja publiczna, do seniorów i niepełnosprawnych dostarczane są zakupy, codziennie kilkadziesiąt obiadów trafia do najuboższych i samotnych, z ulicznych koszy zabierane są śmieci. W związku z rządowymi zaleceniami, by od 16 kwietnia w miejscach publicznych zasłaniać usta i nos, do ZKM, MOPS i Zakładu Gospodarki Komunalnej dostarczono 1600 maseczek oraz 1800 par jednorazowych rękawiczek.

Na zaopatrzenie się w maseczki Polacy dostali tydzień

Ponieważ zakażenie koronawirusem wiele osób przechodzi bezobjawowo, 9 kwietnia rząd ogłosił, że od 16 kwietnia obowiązkowe będzie noszenie w miejscach publicznych maseczek ochronnych, szalików albo chust zakrywających usta i nos. Jak wielokrotnie powtarzał w mediach szef resortu zdrowia, maseczka ma chronić innych przed nami w sytuacji, gdy jesteśmy zakażeni, ale nie mamy jeszcze żadnych objawów. Ogranicza ona rozprzestrzenianie się wirusa, który przenosi się na innego człowieka podczas kasłania i kichania. Obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych oznacza, że maseczki, szaliki czy chusty należy zakładać podczas drogi do pracy, w urzędach, sklepach i zakładach pracy. Nie trzeba ich nosić we własnym samochodzie, gdy podróżujemy sami bądź z najbliższą rodziną, z którą mieszkamy pod jednym dachem.

Jednostki pracują bez zakłóceń

Burmistrz codziennie otrzymuje szczegółowe raporty na temat obsady w Wydziale Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM, w MOPS, Środowiskowym Domu Samopomocy i Dziennym Domu Pomocy Społecznej, gdyż to te jednostki stoją na pierwszej linii frontu w walce ze skutkami wirusa. W tej chwili ratusz, za pośrednictwem jednostek pomocy społecznej i niezawodnych harcerzy, dostarcza obiady i suchy prowiant dwóm osobom objętym kwarantanną, a harcerze (dorośli wolontariusze) udzielają pomocy w robieniu zakupów siedmiu rodzinom.

Samorząd szczególnie musi dbać o ochronę zdrowia osób wykonujących zadania publiczne, tj. kierowców autobusów, pracowników socjalnych wychodzących w teren, harcerzy dostarczających zakupy do domów osób starszych i samotnych, pracowników ZGK odpowiedzialnych za czystość w mieście, dlatego Wydział Polityki Społecznej zakupił i dostarczył do ZKM, Zakładu Gospodarki Komunalnej i MOPS 1600 maseczek oraz 1800 par jednorazowych rękawiczek.

– Trafiły one do pracowników tych jednostek, harcerzy wolontariuszy oraz podopiecznych pomocy społecznej korzystających z obiadów na wynos odbieranych z jadłodajni Matki Teresy z Kalkuty lub z usług opiekuńczych, którym codziennie dowożone są obiady do domów. Każdego dnia osoby te otrzymują pakiet ochronny złożony z rękawiczek i maseczek – wyjaśnia naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Joanna Kamińska.

Zamówiono kolejne trzy tysiące

Zakład Komunikacji Miejskiej otrzymał 200 maseczek i 200 par rękawiczek, Zakład Gospodarki Komunalnej 200 maseczek i 400 rękawiczek, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zgłosił, że potrzebuje 1200 masek i 1200 par rękawic.

– Na zakup środków ochrony burmistrz uruchomił rezerwę budżetową przeznaczoną na działania kryzysowe. Taki zapas wystarczy na dwa tygodnie, dlatego już zamówiliśmy kolejne trzy tysiące masek – informuje Joanna Kamińska.

W skrajnych sytuacjach – zadzwoń po pakiet

W sytuacjach wyjątkowych, gdy ktoś z mieszkańców Sochaczewa naprawdę nie miał możliwości zakupu maseczki lub rękawiczek, liczy każdy grosz, może o taki pakiet zwrócić się do Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia, tel. 862-22-35 wew. 366.

– Prosimy o kontakt telefoniczny, umówimy się na konkretny dzień i godzinę, pracownik naszego wydziału zejdzie do holu urzędu i przekaże zamówiony pakiet. To oczywiście oferta tylko dla naszych mieszkańców – podsumowuje.

źródło: UM Sochaczew

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz