W stulecie wojny z bolszewikami.

WYSZOGRÓD W stulecie wojny polsko-bolszewickiej oraz Bitwy Warszawskiej w Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej prezentowana jest nowa wystawa poświęcona wydarzeniom 1920 roku.

Towarzyszyć ona będzie uroczystościom odsłonięcia odrestaurowanego nagrobka ułana Jana Makowskiego 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, który bohatersko poległ w okolicach Wyszogrodu. Walki w okolicach miasta trwały od początku sierpnia.

Sto lat temu, 3 sierpnia sytuacja na froncie wojny polsko-bolszewickiej była coraz groźniejsza. Wprawdzie pierwsze formacje ochotnicze wsparły wyczerpane oddziały polskie, odpierając silne ataki wroga, ale walki toczyły się już pod Białymstokiem, Brześciem Kujawskim i Lublinem. Wokół Płocka rozpoczęło się sypanie szańców. Organizowano też obronę przedmościa w Wyszogrodzie. Wspominają o tym zachowane materiały prasowe z tamtych lat. Na wystawie będzie można zobaczyć kopie tych publikacji i zapoznać się z tym, jak organizowano obronę okolic Wyszogrodu.

Są apele prasowe o wstępowaniu do Straży Obywatelskiej, zbieraniu pomocy na obronę militarną. Są też informacje o zakazie sprzedaży alkoholu pod groźbą kary ustawowej, jak również apele Związku Obrony Ojczyzny wzywające do sypania szańców przez najeźdźcą.

Uroczyste obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej odbędą się w Wyszogrodzie w środę 19 sierpnia od mszy św. w kościele Świętej Trójcy, odprawionej w intencji poległych w wojnie w 1919-1920 roku mieszkańców ziemi wyszogrodzkiej. O godzinie 11.30 odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie odnowionego pomnika nagrobnego ułana Jana Makowskiego, a godzinę później na Rynku w Wyszogrodzie zostanie otwarta wspomniana wystawa poświęcona żołnierzom i ludności cywilnej walczącej w Bitwie Warszawskiej i pozostałych działaniach w okresie wojny polsko-bolszewickiej. O 13.00 zaprezentowany będzie krótki odczyt historyczny „Sierpień 1920 rok w powiecie płockim”, wygłoszony przez dr Grzegorza Gołębiewskiego, pracownika naukowego Muzeum Płockiego.

Uroczystość przygotowywana jest pod patronatem i przy współudziale samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej, oddziału w Łodzi, który sfinansował oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

BN

Fot. Muzeum Wisły

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz