W Sochaczewie powstanie kilkaset miejsc pracy.

W przyszłym roku powinna się rozpocząć budowa w Sochaczewie warsztatów naprawczych dla Kolei Mazowieckich. Jak poinformowała nas Katarzyna Łukasik, z biuro prasowego KM, spółka wszczęła w ubiegłym tygodniu postępowanie dotyczące wyboru partnera prywatnego, który na jej zlecenie zaprojektuje, sfinansuje i wybudowanie w Sochaczewie warsztaty naprawcze pojazdów należących do KM.

Obecnie dysponujemy kilkunastoma różnymi typami taboru. Taka sytuacja stwarza spore problemy związane z ich utrzymaniem, szczególnie w poziomie utrzymania P4, planowaniem napraw, czasochłonnością postępowań przetargowych, cenami, terminowością czy jakością tych napraw – mówi Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich.

I właśnie brak własnych, nowoczesnych warsztatów naprawczych było powodem decyzji o rozbudowie istniejącej już w Sochaczewie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru. Zdecydowały o tym nie tylko czynniki techniczne ale i położenie: niedaleko Warszawy, tuż przy linii kolejowej E20, niedaleko autostrady, blisko dworca kolejowego. A kilka lat temu w sąsiedztwie obecnej Sekcji spółka zakupiła grunty o powierzchni ponad 6,5 hektara.

Szacunkowa wartość projektu, tj. równowartość szacowanych kosztów napraw taboru KM  wyniesie ponad 1,3 mld zł netto.

Spółka nie dysponuje środki pozwalającymi na budowę i wyposażenie warsztatów. Stąd decyzja o wyborze partnera prywatnego, który sfinansuje całą inwestycję. Umowa zostanie zawarta na 20 lat. W zamian inwestor otrzyma możliwość – oprócz naprawy taboru należącego do KM – prowadzenia przeglądów i napraw taboru innych przewoźników.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest w drugiej połowie 2018 roku, a zakończenie w 2020 roku. Pracę w nowych warsztatach znajdzie kilkaset osób.

Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz