W rocznicę urodzin Chopina

211 lat temu, 1 marca 1810 roku w pobliskiej Żelazowej Woli na świat przyszedł jeden z najwybitniejszych światowych kompozytorów – Fryderyk Chopin. Rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych Polaków uczciły dziś władze miasta.

Reprezentanci ratusza złożyli kwiaty na pomniku kompozytora znajdującym się w kompleksowo zrewitalizowanym parku jego imienia leżącym u zbiegu ul. Warszawskiej i Traugutta. Na znajdującym się tam obelisku zamontowano odlaną z brązu tablicę oddającą hołd kompozytorowi oraz płaskorzeźbę profilu jego twarzy. Autorem projektu i wykonawcą jest znany rzeźbiarz Maksymilian Biskupski.

Spacerując alejkami parku prawdopodobnie nie zdajemy sobie sprawy, że nie ruszając się z tego miejsca, a przenosząc jedynie w jakiś magiczny sposób w czasie o 190 lat, być może usłyszelibyśmy dobiegającą z koszar muzykę. Wtedy bowiem, dokładnie 29 sierpnia 1830 roku, Chopin gościł w obozie generała Szembeka, z którym wcześniej umówił się na wspólne koncertowanie. Chopin zagrał w koszarach działających w nieistniejącym już klasztorze Dominikanek, a fakt ten osobiście potwierdził później w liście wysłanym do przyjaciela.

Kilka kilometrów od Sochaczewa znajduje się Żelazowa Wola z dworem i siedmiohektarowym parkiem zaprojektowanym w 1933 r. przez prof. Franciszka Krzywdę-Polkowskiego, miejsce ważne dla każdego Polaka, a zwłaszcza dla melomanów. To tutaj urodził się Fryderyk Chopin. Ogromny park pozwala na odpoczynek i zasłuchanie się w mazurki, preludia, polonezy mistrza, a nowoczesna architektura wokół parku jest miejscem wystaw, projekcji filmowych i programów edukacyjnych związanych z Chopinem.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz