W DUCHU ŚWIĘTEGO PATRONA

Tegoroczne 29. Dni Kolbiańskie z powodu pandemii koronawirusa odbywały się w systemie online. Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego i franciszkanie z Harmęży koło Oświęcimia zorganizowali spotkanie, na które zaprosili w sobotę 17 kwietnia przed monitory komputerowe na kanały YouTube i Facebook. Tematem tegorocznego spotkania było hasło „Kolbe, Wyszyński, Wojtyła – patroni naszych trudnych czasów”.

Niestety, jak większość organizowanych w tym roku imprez, nie ma i nie może mieć masowego charakteru. Dotąd pielgrzymi tłumnie przybywali na spotkania w Harmęży. Jednak obecnie już kolejny rok spotkanie to odbywa się za pośrednictwem sieci komputerowej. Czy IV Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu Margaretka oraz Grup i Wspólnot Modlących się za Kapłanów w 24 kwietnia w Niepokalanowie też będzie w ograniczonej formule? Tego do końca nie wiadomo. Na pewno jednak zalecany jest tu reżim sanitarny, czyli maski i zachowanie dystansów oraz stosowanie dezynfekcji.

W trudnych czasach

Zwykle Dni Kolbiańskie zaplanowane były na 2-3 dni. Obecnie z powodu ograniczeń oraz w sytuacji zmniejszonej z powodu koronawirusa mobilności, spotkania były jednodniowe i wszystkie transmitowane w sieci.

W sobotę 17 kwietnia rozpoczęło się od wystąpienia ojca Piotra Bielenina z Krakowa, który mówił o duchowości św. Maksymiliana Kolbe w życiu i nauczaniu papieża Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po nim prof. Marek Rembierz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przedstawił trzy sylwetki – Kolbe, Wyszyńskiego i Wojtyły, jako polskich personalistów trudnych czasów i ich personalizm na te czasy. Również dr Monika Waluś odniosła się o nich. Tu mówiła o Niepokalanej jako wspólnym mianowniku duchowości wspomnianych księży i ich dążeniu do świętości.

W samo południe swoje świadectwo religijności przedstawił Adam Woronowicz – popularny aktor, mówiąc o swej drodze do Boga, poświęceniu i głoszeniu świadectwa w życiu codziennym. Z kolei ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli” z Częstochowy, cały swój wykład poświęcił temu, jak być chrześcijaninem we współczesnym świecie. Nie jest to łatwe zadanie w tak szybkich i burzliwych czasach, gdy jest mało chwil na zadumę i refleksję.

Na koniec, o godzinie 18.00 odbyła się uroczysta msza św. w Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Celebrował ją franciszkanin Arkadiusz Bąk.

W rocznicę święceń

Natomiast w Niepokalanowie w sobotę 24 kwietnia zaplanowane jest IV Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu Margaretka oraz Grup i Wspólnot Modlących się za Kapłanów. Odbywa się ono z okazji 103. rocznicy święceń kapłańskich św. Maksymiliana Kolbe. W całości zatem odnosi się do idei kapłaństwa i jej szerzenia.

„Spotkamy się po raz czwarty w Niepokalanowie, aby dziękować Bogu za sakrament kapłaństwa oraz prosić o nowe powołania. Rok obecny jest duchowym przygotowaniem się do stulecia „Rycerza Niepokalanej”, wydawnictwa zainicjowanego przez ojca Kolbe. W styczniu 1922 roku w Krakowie św. Maksymilian wydał pierwszy numer tego miesięcznika. Ukazał się w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. Nakład zaczął szybko rosnąć, aż osiągnął w grudniu 1938 roku liczbę miliona egzemplarzy” – informują zakonnicy z Niepokalanowa.

Gościem specjalnym tegorocznego Spotkania będzie ojciec Piotr Ceber, franciszkanin z Krakowa, który ma przedstawić ojca Kolbe jako tego, który podniósł ideę kapłaństwa do najwyższej rangi.

Franciszkanie zapraszają w tym dniu wszystkich chętnych wiernych, przedstawicieli grup i wspólnot modlących się za kapłanów. Na spotkaniu 24 kwietnia będzie można nabyć blankiety do zakładania nowych Margaretek, broszurę „Apostolat modlitwy za kapłanów Margaretka”, akty zawierzenia, medaliki oraz inne materiały związane z oddaniem się Marii. Będzie można też zaprenumerować „Rycerza Niepokalanej” oraz nabyć dodatkowe nowości wydawnicze, które ukazały się ostatnio w Niepokalanowie.

W trakcie całego spotkania obowiązują reżimy sanitarne, o czym przypominają zakonnicy, by nadal pamiętać, że jest pandemia koronawirusa i trzeba dbać o siebie.

Bogumiła Nowak

Fot. Parafia.Niepokalanow.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz