VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE DZIECI W NIEPOKALANOWIE ZA NAMI.

IV Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci w Niepokalanowie, mimo pandemii Covid-19, odbyło się. W tegorocznym wydarzeniu, jak informują organizatorzy, udział wzięło około 500 małych wyznawców Maryi z całej Polski wraz z rodzicami i opiekunami. Wcześniejsze edycje spotkań gromadziły po kilka tysięcy osób.  Wielu zdecydowało się na pozostanie w domach z powodu pandemii. Na tych, którzy jednak przyjechali, czekało mnóstwo atrakcji.

W słoneczną sobotę 12 września 2020 roku, Niepokalanowem zawładnęły dzieci z wielu zakątków Polski. W strojach rycerzy i dam dworu zawitały przed oblicze Matki Bożej, by wspólnie modlić się, a także beztrosko bawić podczas IV Ogólnopolskiego Spotkania Dzieci. Wśród gości bez trudu odnaleźć można było małych rycerzy i giermków Niepokalanej, czytelników „Rycerzyka Niepokalanej”, a także tych wszystkich, którzy chcieli spędzić ten dzień blisko Matki Boga i zwyczajnie pobyć razem. Motyw przewodni tegorocznego spotkania podyktowała data – 12 września bowiem to liturgiczne wspomnienie imienia Maryi. Imieniny Matki Bożej w Niepokalanowie były więc poświęcone jej samej, temu, co dzieje się w jej sercu.

Ten niezwykły dzień rozpoczęła o godzinie 11.00 uroczysta Msza św. w niepokalanowskiej bazylice, której przewodniczył ks. biskup Wiesław Osial. Dzieci dziękowały za dzieło „Rycerzyka Niepokalanej” oraz prosiły o łaski na swoje małe rycerskie posługiwanie Panu Bogu z pomocą Mamy Bożej. Bezpośrednio po radosnej Eucharystii uczestnicy spotkania zebrali się za bazyliką, by wziąć udział w Radosnym Uwielbieniu. Tu czekała na nich moc atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ci, którzy zapragnęli dowiedzieć się, czym jest Rycerstwo Niepokalanej, wkraczali na „Szlak rycerski”. Uśmiechnięci wolontariusze opowiadali o tym, co znaczy na co dzień być rycerzem Niepokalanej. Następnie wręczali Cudowny Medalik i wspólnie modlili się z dziećmi, które pasowano na prawdziwych rycerzy i giermków Matki Bożej.

– Szlak jest przygotowany właśnie w tym celu – wolontariusze, którzy też są Rycerzami Niepokalanej, oprowadzają grupki dzieci przez 5 stacji, stanowisk, na których dzieci poznają rycerstwo w kilku etapach. Przede wszystkim postać św. Maksymiliana Kolbego, założyciela rycerstwa, dalej dowiadują się, co trzeba zrobić, żeby zostać Rycerzem Niepokalanej, jak on walczy i jak wygląda. Na końcu szlaku można oddać się Niepokalanej – na dzieci czekają dyplomy, medaliki i zamek z postacią królowej – czyli właśnie Niepokalanej, przed którą dzieci klękają i przez jednego z braci zostają pasowane mieczem na rycerza- relacjonuje siostra Julia ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej.

Dzieci miały też niepowtarzalną okazję spotkania z redakcją miesięcznika „Mały Rycerzyk Niepokalanej” i przyjrzeć się pracy redaktorów, kupić najnowszy egzemplarz czasopisma, a także figurkę Matki Bożej. W trakcie formacyjnego spotkania nie zabrakło wyśmienitej zabawy, konkursu plastycznego, stoisk ze słodkościami, przejażdżki na kucyku, zabaw na dmuchańcach, czy spotkania z autorką książek dla dzieci Aleksandrą Polewską. Na scenie było równie ciekawie i barwnie. Zawładnęli nią „Mocni w duchu i dzieciaki”, angażując wszystkich pod sceną do wspólnego śpiewu i tańca.

Całe wydarzenie podporządkowano rygorom związanym z pandemią Covid-19. Podczas Mszy św. obowiązywały maseczki, a w trakcie zabaw na świeżym powietrzu przestrzegano odpowiednich odległości między uczestnikami. Nie zapomniano także o dezynfekowaniu rąk, siedzisk oraz stoisk z atrakcjami dla dzieci.

IV Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci w Niepokalanowie mogło odbyć się dzięki pracy wielu wolontariuszy, którzy nie szczędząc wysiłku i ogromnego zaangażowania sprawili, że niepokalanowskie wydarzenie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Organizatorzy złożyli szczególne podziękowania sponsorom. Wśród nich byli m.in. wójt Gminy Teresin Marek Olechowski oraz Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Kolbiańskich Marek Jaworski.

Tomasz Daczko

źródło i fot: UG Teresin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz