Urząd ocieplony i oświetlony.

fot. archiwum Expressu Sochaczewskiego
Nie bez przyczyny sochaczewski Urząd Miejski nie trafia na pocztówki. Próżno też szukać w internecie ładnych zdjęć budynku przy 1 Maja 16, bo nawet najlepszy fotografik nie wydobędzie piękna z obiektu, który wygląda tak, jak wygląda. Ale to ma się wkrótce zmienić.

Remont Urzędu Miasta, jego nadbudowa o czwarte piętro i szereg prac związanych z dostosowaniem do potrzeb niepełnosprawnych, takich jak montaż windy, podjazdu czy przygotowanie toalet dla osób na wózkach, trwa z przerwami od kilkunastu lat. Etapami, nie przerywając codziennej pracy urzędników, udało się przebudować wszystkie kondygnacje, wymienić okna, sieć elektryczną i centralne ogrzewanie. Na parterze powstała piękna sala ślubów i przestronne Biuro Obsługi Klienta. I choć urząd wewnątrz nie odbiega wyglądem i funkcjonalnością od swych odpowiedników w sąsiednich miastach, to z zewnątrz, delikatnie mówiąc, jest mało estetyczny. Jak bardzo odstaje od reszty obiektów przy 1 Maja widać na pierwszy rzut oka, a kontrast jeszcze się powiększył, gdy przebudowano i nadbudowano kramnice, potem elewację zyskał dom Kobka, a obok UM stanął nowoczesny budynek biurowo-usługowy.

Najpierw szkoły i kultura
Przez lata samorząd inwestował miliony w termomodernizację szkół, przedszkoli, budynków kultury i sportu, ale najwyraźniej nadszedł wreszcie czas na Urząd Miejski. Pierwszy krok to projekt. W tym roku radni odłożyli w budżecie 30 tys. zł za opracowanie stosownej dokumentacji, i już wiadomo, że wykona ją Studio Kosztorysowo-Projektowe z miejscowości Przysietnica.
– Moi poprzednicy w ratuszu zadbali o ocieplenie kilku szkół i przedszkoli, a my kontynuujemy to, co zaczęli. Choćby na zadanie pod nazwą „Oszczędność energii w budynkach użyteczności publicznej” pozyskaliśmy ponad 4 mln dofinansowania. Objęliśmy tym projektem przedszkola nr 1, 3, 4 i 6, szkoły podstawowe nr 4, 6 i 7 oraz halę sportową przy ul. Kusocińskiego – przypomina burmistrz Piotr Osiecki.
Obiekty ocieplano, wymieniano centralne ogrzewanie, montowano energooszczędne oświetlenie. Tylko w 2013 roku, za 790 tys. zł wymieniono C.O. w Szkołach Podstawowych nr 4 i 7, a dodatkowo 236 tys. zł wydano na termomodernizację muzeum ziemi sochaczewskiej.
– Następnym dużym projektem pozwalającym na oszczędzanie energii cieplnej i elektrycznej objęliśmy trzy gmachy w Chodakowie i Boryszewie. Termomodernizacja samego SCK w Boryszewie pochłonęła 2 mln zł. Do tego doszła siedziba SCK w Chodakowie za 1,6 mln oraz generalny remont hali sportowej przy ul. Chopina za 2,7 mln – wylicza burmistrz.

Zegar i iluminacja
Teraz czas na UM, ale nie tylko, bo samorząd chce złożyć jeden wniosek o unijną dotację obejmujący także salę gimnastyczną, łącznik i skrzydło administracyjno-szatniowe przy Szkole Podstawowej nr 7 oraz małą salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 1. Wszystkie budynki mają przejść gruntowaną termomodernizację, a dodatkowo w Szkole Podstawowej nr 7 planowane jest zastosowania odnawialnych źródeł energii.
Na remont elewacji UM złoży się m.in. docieplenie ścian, demontaż krat i montaż antywłamaniowych okien na parterze, remont balkonów i balustrad, montaż nowych parapetów, zegara na szczycie budynku oraz oświetlenia elewacji.
– Mamy już audyty energetyczne, trwają prace nad studium wykonalności i samym wnioskiem o dotację. Z kompletem materiałów będziemy gotowi pod koniec wakacji – dodaje Piotr Osiecki.

ŚDS przejdzie na gaz
Warto odnotować, że w 2021 roku termomodernizacji poddany zostanie również Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Zamkowej. Przy udziale środków unijnych w ŚDS-ie ma być przeprowadzona wymiana urządzeń grzewczych, całej wewnętrznej instalacji C.O. oraz docieplenie budynku – ścian, wymiana okien i drzwi. Budynek zacznie ogrzewać kocioł na gaz ziemny. Wstępnie oszacowano, że roboty pochłoną 765 tys. zł, jednak w 80 procentach koszty pokryje, przyznana już miastu, dotacja w wysokości 553 tys. zł.

UM

fot.archiwum

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz