Urszula Żochowska ponownie stypendystką starosty sochaczewskiego.

Pomimo pandemii udało się przy wysiłku wielu osób zorganizować XXVIII Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu – Festiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz kulturalnych wydarzeń, organizowanych na terenie naszego powiatu.

Muzyczne wydarzenie w tym roku odbywało się w dniach od 7 do 18 grudnia, kiedy to ostatniego dnia jury ogłosiło wyniki konkursu. i co istotne, w tym roku zdalnie. Wstępy 65 zgłoszonych do Festiwalu uczestników śledzić można było w Internecie. Organizatorzy odnotowali znaczącą liczbę młodych pianistów z zagranicy, bo aż 21.

W minioną niedzielę, 20 grudnia na kanale YouTube można było obejrzeć i wysłuchać zwycięzców podczas Koncertu Laureatów tegorocznego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu. Co należy podkreślić, była to pierwsza zdalna edycja tego wydarzenia, zorganizowana we współpracy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie i miasta Sochaczew, które wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego współfinansowały to artystyczne przedsięwzięcie. Jak co roku młodzi artyści walczyli m.in. o stypendium starosty sochaczewskiego dla najlepszego uczestnika Festiwalu z powiatu sochaczewskiego. Jury spośród 10 uczestników – uczniów sochaczewskiej Szkoły Muzycznej przyznało tym razem to wyróżnienie Urszuli Żochowskiej, która szkoli swój muzyczny talent pod okiem Agnieszki Nessel-Borsik. Urszula już po raz trzeci otrzymała stypendium starosty, ostatni raz w 2016 roku.

Młodzi pianiści nagrywali swe wykonania, a następnie przesyłali je e-mailem. Nie mieli kontaktu z innymi uczestnikami, ani z publicznością. Komisji konkursowej, w międzynarodowej obsadzie przewodniczył, wzorem lat ubiegłych – Jan Kadłubiński. Ponadto w jury zasiedli: Andrzej Dutkiewicz (Polska), Dorian Leljak (Serbia – Chorwacja), Murray McLachlan (Wielka Brytania) i Irene Veneziano (Włochy).

– W tym roku nie mogę osobiście pogratulować młodej pianistce z Teresina – Urszuli Żochowskiej wyróżnienia, jakim jest stypendium starosty sochaczewskiego. Ula to młoda, ambitna i zdolna uczennica a przy tym bardzo skromna i wrażliwa osoba. Jej muzyczna pasja, ale i ciężka praca z pewnością w przyszłości zaowocują kolejnymi nagrodami i wyróżnieniami. Gratuluję Urszuli talentu i muzycznej wrażliwości. Życzę w imieniu całego Zarządu Powiatu kolejnych udanych występów i rozwijania swych umiejętności – komentowała ogłoszeniu wyników Jolanta Gonta, starosta sochaczewski. – Festiwal Chopinowski to promocja młodych i utalentowanych pianistów, stąd też gratuluję organizatorom, iż udało się pomyślnie zorganizować to międzynarodowe przedsięwzięcie na tak wysokim poziomie. Mam nadzieję, że za rok publiczność będzie mogła już na żywo wysłuchać koncertu finałowego w sali koncertowej sochaczewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej – reasumowała starosta.

Koncert finałowy można obejrzeć na kanale YouTube PSM w Sochaczewie – https://www.facebook.com/psmsochaczew.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz