Uratują zabytkową Aleję.

Wszystko wskazuje na to, że po latach starań uda się w końcu przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne drzew, które uratują zabytkową aleję wzdłuż drogi biegnącej z Sochaczewa do Żelazowej Woli.

Stanie się to dzięki decyzji miejskich radnych, którzy podczas ostatniej sesji podjęli uchwałę dotyczącą uzgodnienia zakresu prac wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody, polegających na zastąpieniu drzew, będących w złym stanie biologicznym, nowymi nasadzeniami, przeprowadzeniu zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych drzew, rosnących w alei, będącej pomnikiem przyrody, w pasie drogowym drogi wojewódzkiej nr 580 przy ul. Chopina w Sochaczewie.

Uchwała została podjęta na prośbę Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, który planuje od dłuższego czasu rozpocząć zabiegi mające na celu uratowanie rosnących w zabytkowej alei drzew. Część z nich – ponad 60 – jest jednak w tak złym stanie, że trzeba będzie je usunąć. Jednak MZDW nie może podjąć prac, ponieważ aleja jest pomnikiem przyrody. Stąd konieczność wyrażenia na to zgody przez miejskich radnych.

W podjętej uchwale zobowiązano MZDW do zastąpienia usuniętych drzew nowymi nasadzeniami, posiadającymi wysokie walory biologiczne i estetyczne. Nowe drzewa mają być posadzone w miejscu wyciętych. Natomiast w przypadku usuwania uschniętych konarów, trzeba będzie zastosować podpory i odciągi, które zapewnią odpowiednią statykę drzew i uchronią je przed przewróceniem. Istotne jest również to, że zakres prac musi być – jak zaznaczyli radni – zatwierdzony przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To właśnie on zadecyduje o ostatecznym zakresie zabiegów pielęgnacyjnych.

Dodajmy, że na tej samej sesji radni zgodzili się także na wykonanie prac pielęgnacyjnych zabytkowego dębu rosnącego przy ulicy Grunwaldzkiej.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz