UPAMIĘTNILI ŚP. SENATOR JANINĘ FETLIŃSKĄ

W sobotę 17 kwietnia, w Niepokalanowie odbyły się uroczystości upamiętniające śp. dr Janinę Fetlińską Senator RP, poległą w katastrofie rządowego samolotu 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną obchody odbyły się w skromniejszej formie.

Organizatorem uroczystości jak co roku był Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. W obchodach wzięli udział najbliżsi śp. Senator Janiny Fetlińskiej – mąż Włodzimierz i syn Bartosz oraz dr Rafał Zgorzelski autor albumu biograficznego „Janina Fetlińska. Pielęgniarka, społecznik, senator 1952-2010.”

Głównym punktem była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii w Płocku. Modlono się także w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej i innych ofiar poległych pod Smoleńskiem. Po Mszy świętej złożono wieńce i zapalono znicze przy pomniku upamiętniającym ofiary Katastrofy Smoleńskiej, który znajduje się przy niepokalanowskiej bazylice.

Janina Fetlińska reprezentowała nasz okręg w Senacie RP w latach 2005-2010. Zapisała piękną kartę w służbie Polsce i zwykłym ludziom – mówił poseł Maciej Małecki. – W mojej pracy poselskiej wciąż spotykam dobre ślady i wdzięczność, które zostawiła swoją służbą.

Janina Fetlińska była pierwszą w Polsce pielęgniarką z tytułem doktora nauk medycznych. Swój tytuł uzyskała w 1986 roku. Wielokrotnie powtarzała: „W szkole i w domu uczono mnie, że z chorych czy brzydkich nie można się wyśmiewać, albo ich poniżać, należy im pomagać i wspierać w ich większym trudzie życia, trudnym losie, bowiem jest to sprawdzian mojego człowieczeństwa, mojej kultury, mojego stosunku do Boga i ludzi”.

Bardzo ważne dla dr Janiny Fetlińskiej były działania na rzecz rozwoju zawodowego i kształcenia pielęgniarek. Była pierwszym prezesem (1994-1997) Stowarzyszenia Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych/Rodzinnych w Polsce. Tworzyła samorząd pielęgniarski na Mazowszu. Inicjowała tłumaczenia i opracowania podręczników dla pielęgniarek oraz recenzowała prace naukowe dla wielu wydawnictw. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów i prac naukowych z zakresu pielęgniarstwa, promocji zdrowia i zdrowia publicznego. Pełniła urząd radnej powiatu ciechanowskiego pierwszej i drugiej kadencji. Zaangażowana była w wiele inicjatyw społecznych na szczeblu zarówno lokalnym, jak i krajowym.

Zginęła 10 kwietnia 2010r. pod Smoleńskiem, gdzie towarzyszyła prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w drodze do Katynia, by uczcić polskich oficerów zamordowanych przez Rosjan w 1940 r.

Organizatorzy dziękują za bardzo życzliwe przyjęcie i pomoc ojcom franciszkanom z Niepokalanowa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz