Upamiętnią śp. senator Fetlińską

Reklamy

NIEPOKALANÓW W najbliższą sobotę, 17 kwietnia, o godz. 11.00 w Niepokalanowie odbędą się uroczystości upamiętniające śp. dr Janinę Fetlińską Senator RP, poległą w katastrofie rządowego samolotu 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

Minister Maciej Małecki zapowiada, że w tym roku ze względu na sytuację epidemiczną obchody będą skromniejsze.

W ramach obchodów 11. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem w Bazylice NMP w Niepokalanowie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji śp. dr Janiny Fetlińskiej Senator RP. Mszy świętej będzie przewodniczył ks. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku.

Na obchody zaprasza Komitet Organizacyjny na czele z Maciejem Małeckim, Posłem na Sejm RP, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, oraz Alicją Adwent z Instytutu im. Filipa Adwenta, wdową po śp. Filipie Adwencie. W uroczystości udział wezmą najbliżsi śp. Senator Janiny Fetlińskiej – mąż Włodzimierz i syn Bartosz.

Nasza decyzja o skromniejszych uroczystościach podyktowana jest sytuacją epidemiczną. Prosimy o łączność w modlitwie. Msza święta będzie transmitowana przez Radio Niepokalanów – podkreśla Maciej Małecki.

Janina Fetlińska była jednym z najbardziej aktywnych i pracowitych senatorów (VI i VII kadencji). W wyborach 2007 r. uzyskała ogromną liczbę ponad 103 tys. głosów. W 1986 roku jako pierwsza w Polsce pielęgniarka uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa. „Przez miłość do ludzi zostałam pielęgniarką” – mówiła Janina Fetlińska o wyborze drogi życiowej. Była Dyrektorem Biura Ciechanowskiego Konsorcjum Zdrowia oraz pierwszym Prezesem Stowarzyszenia Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce. Tworzyła samorząd pielęgniarski na Mazowszu. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów i prac naukowych z zakresu pielęgniarstwa, promocji zdrowia i zdrowia publicznego. Zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Janina Fetlińska była wyjątkową osobą, ciepłą i zawsze życzliwą. Swoim życiem świadczyła o oddaniu dla Polski i zwykłych ludzi. Co roku w gościnnym Niepokalanowie organizujemy uroczystości, aby pamięć o niej przetrwała i była przekazywana kolejnym pokoleniom. Modlimy się w intencji Janiny Fetlińskiej, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej i innych ofiar poległych pod Smoleńskiem. Oddamy im hołd w najbliższą sobotę o 11.00 – dodaje Maciej Małecki.

W 2019 roku został wydany album upamiętniający śp. Janinę Fetlińską, którego pomysłodawcą był właśnie Maciej Małecki, Poseł na Sejm RP z okręgu płocko-ciechanowskiego. Książka powstała dzięki zaangażowaniu partnerów projektu, tj. Fundacji PZU, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, Fundacja KGHM Polska Miedź oraz Grupy Azoty S.A. Wydawcą książki było Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa. Patronat honorowy nad publikacją objął Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski.  Autorami książki o dr Janinie Fetlińskiej byli dr Rafał Zgorzelski, Irena Przybysz oraz ksiądz Damian Klimkowski.

AL

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz