Umowa na przebudowę mostu podpisana.

Przebudową obiektu mostowego zajmie się warszawska spółka Freyssinet Polska. To firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę. Umowę na realizację inwestycji podpisano w poniedziałek, 8 marca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sochaczewie.

Będzie to największa inwestycja drogowa w tym roku prowadzona przez sochaczewski powiat. Na rozbudowę obiektu mostowego na rzece Bzurze w Chodakowie mieszkańcy miasta i gminy Sochaczew, jak i całego powiatu czekali latami. Dzięki konsekwentnej polityce i dużym staraniom obecnych władz powiatowych i rządowemu wsparciu, już wkrótce most zupełnie zmieni swoje oblicze.

Inwestycja kosztować będzie ponad 5,7 mln zł, z czego 4 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Stąd przy podpisaniu umowy obecność przedstawiciela rządu, Macieja Małeckiego, wiceministra w Ministerstwie Aktywów Państwowych – Cieszę się, że kolejna wielomilionowa dotacja rządu trafiła na ziemię sochaczewską. Zabiegałem o te pieniądze, bo przebudowa mostu jest bardzo potrzebna i ułatwi życie kierowcom nie tylko z Sochaczewa. Bezzwrotne dotacje dla samorządów, jakie przygotowaliśmy w rządzie, pozwalają utrzymać bardzo ważne inwestycje w powiatach, miastach i gminach. Tylko w ostatnich miesiącach do samorządów powiatu sochaczewskiego trafiło już kilkadziesiąt milionów złotych. To szczególnie ważne dziś, w czasie wszechobecnej pandemii, bo takie inwestycje to także potężny zastrzyk finansowy dla naszych lokalnych firm, które będą realizować prace budowlane. To także pewność zatrudnienia dla wielu pracowników i pewność utrzymania dla wielu rodzin. A to jest dla mnie bardzo ważne – mówił minister Maciej Małecki, poseł na Sejm RP ziemi sochaczewskiej, którego zaangażowanie w pomoc przy zdobyciu środków na inwestycję okazało się nieocenione. W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego podpisy pod umową złożyli: Małgorzata Dębowska – dyrektor Powiatowego Zespołu Dróg, Piotr Beczek – dyrektor działu Wyposażenia Mostów i Napraw, prokurent oraz dyrektor, prokurent Arkadiusz Franków reprezentujący spółkę FREYSSINET. Towarzyszyli im też m.in. Tadeusz Głuchowski – wicestarosta, Andrzej Kierzkowski – przewodniczący Rady Powiatu w Sochaczewie oraz Teresa Pawelak – skarbnik Powiatu i Michał Orzeszek – sekretarz Powiatu.

Realizacja tego kluczowego zadania na powiatowej drodze ruszy jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne. W zakres prac wchodzi rozbudowa obiektu mostowego o dł. ok. 87,60 m, szerokości całkowitej 10,59, w tym jezdni o szerokości 7 m, chodnika dla pieszych o szerokości 2 m po prawej stronie od „ronda chodakowskiego”. Powstanie też chodnik techniczny po drugiej stronie obiektu, bariery ochronne i balustrady oraz nowe oświetlenie. Wykonane zostanie też oznakowanie pionowe i poziome. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po 3 metrowym pasie ruchu w każdym kierunku. Zniknie zwężenie przy wjeździe na przeprawę dla jadących w stronę Żukowa. W ramach inwestycji powstanie chodnik o dł. ok. 55 m na drodze dojazdowej – ul. Brukowej, peron przystankowy przy przystanku autobusowym jak również bariery ochronne drogowe oraz balustrady w ciągu tej ulicy.

Na czas realizacji prac budowlanych, wykonawca zapewni kładkę dla pieszych w ramach tymczasowej organizacji ruchu. Oczywiście ruch pojazdów będzie wykluczony, stąd kierowcy będą musieli przeprawić się przez główny most w ulicy Płockiej w centrum Sochaczewa. Przed nami więc spore utrudnienia, ale na pewno warto będzie poczekać. Przebudowa mostu w Chodakowie ma potrwać do końca października br.

Firma Freyssinet Polska jest znaną na całym świecie, ma przedstawicielstwa w ponad 50 krajach. Rozpoczęła działalność w 1999 r., acz na polskim rynku była znana od dawna, współpracowała w kraju i zagranicą z największymi polskimi firmami budowlanymi przy wielu projektach. W 1995 roku Freyssinet International uruchomił w Polsce Biuro Informacji Technicznej, w cztery lata później powstało Freyssinet Polska. Od wielu już lat przychodzi z pomocą inwestorom, projektantom oraz wykonawcom konstrukcji inżynierskich w Polsce. Ogromne doświadczenie zdobyte w dziedzinach konstruowania, technologii oraz realizacji budowy najbardziej skomplikowanych zadań inżynierskich w kraju i nie tylko, stawia tę firmę w ścisłej czołówce firm projektujących i dostarczających nowoczesne rozwiązania dla całego budownictwa infrastrukturalnego, przemysłowego oraz użyteczności publicznej. Jedną z ich specjalizacji jest tworzenie stabilnych i trwałych konstrukcji mostowych. Firma w ostatnim czasie wykonywała m.in. remonty wiaduktów w Pruszkowie czy Ciechanowie, a w 2019 roku przebudowywała most Legionów Józefa Piłsudskiego przez rzekę Wisłę w Płocku. Należy więc spodziewać się, że nowa przeprawa mostowa w Sochaczewie będzie służyć wszystkim użytkownikom co najmniej kilkadziesiąt kolejnych lat.

Ta inwestycja jest niezwykle ważną dla mieszkańców całego powiatu, a w szczególności dla mieszkańców Sochaczewa, gminy Sochaczew i gminy Młodzieszyn. Przeprawa na pewno podniesie komfort użytkowania drogi, ułatwi podróż, zwiększy się przepustowość samego mostu, ale przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. I to właśnie miał na celu Zarząd Powiatu planując realizację tego, jakże potrzebnego zadania. Długo czekaliśmy na taką możliwość i dzięki przychylności i zaangażowaniu posła Macieja Małeckiego, udało się pozyskać ogromne środki rządowe. Dzięki temu, inwestycja związana z szeroko zakrojonymi pracami nad przebudową obiektu i unowocześnieniem tutejszej infrastruktury drogowej wchodzi w etap wykonawczy. Późną jesienią będziemy mogli wspólnie cieszyć się z mostu o zupełnie nowym obliczu– reasumuje wicestarosta Tadeusz Głuchowski.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz