Udostępnienie pojazdu.

Byłem ostatnio na grillu u znajomych. Pojechałem tam samochodem. Trochę wypiłem i nie chciałem prowadzić. Nie wiem, jak to się stało, ale pozwoliłem, aby odwiózł mnie do domu moim samochodem znajomy. Wiedziałem, że nie ma on prawa jazdy, ale to było tylko parę kilometrów bocznymi drogami. Niestety zatrzymała nas policja. Czy ja też mogę zostać ukarany?

Mateusz C.

Odpowiedź na Pańskie pytanie musi być twierdząca. Swoim postępowaniem wypełnił Pan znamiona wykroczenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na Panu jako osobie, w dyspozycji której pozostawał pojazd, spoczywają szczególne obowiązki.

Jeżeli więc, jako właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza Pan do prowadzenia pojazdu osobę, która nie ma sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu, osobę bez wymaganych uprawnień lub znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega Pan karze grzywny.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2018.618 t.j. z dnia 2018.03.26).

Kalina Kisiel-Bartoszewicz

radca prawny, tel. 500-020-048

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz