Uczyli jak się obronić.

PIASKI KRÓLEWSKIE W „Dolinie słońca” w Piaskach Królewskich odbyło się 9 maja  niecodzienne spotkanie, zorganizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brochowie oraz Fundację S.O.S. Obrony Życia Poczętego. Spotkanie z mieszkankami gminy dotyczyło głównie przemocy w rodzinie. Tym razem na szkolenie zgłosiło się 30 pań.

– Spotkania, które organizujemy, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Od ponad dwóch lat mają one charakter edukacyjno-integracyjny. Barbara Gabryś, prezes Fundacji S.O.S. Obrony Życia  Poczętego Ośrodka Dolina Słońca  w Piaskach Królewskich, organizuje przy ich okazji zbiórkę odzieży, obuwia, zabawek dla osób potrzebujących z terenu gminy Brochów. Każda z pań po spotkaniu może wybrać przydatne jej rzeczy – poinformowała Ilona Kubera, kierownik GOPS w Brochowie.

Tym razem spotkanie miało nieco inny charakter. Po warsztatach, w trakcie których  przedstawione zostały informacje dotyczące przemocy w rodzinie, uzależnień i współuzależnień, paniom zaproponowano praktyczne zapoznanie się z różnymi technikami samoobrony.
Był pokaz, jak bronić się w czasie ataku, w różnych, typowych  okolicznościach. Warsztaty poprowadzili st. sierż. Agata Motyka, st. post. Judyta Krupa i post. Paweł Sadziak – funkcjonariusze posterunku policji w Młodzieszynie.
Policjanci wspomnieli o sposobach obrony przed atakiem oraz co może zrobić dziecko, gdy jest świadkiem przemocy fizycznej w domu. Przypominali, że w momencie próby wyrwania torebki czy telefonu z rąk, należy zdać sobie sprawę, że życie i zdrowie jest ważniejsze od posiadanych przedmiotów. Tym samym panie nie powinny ich chronić za wszelką cenę.

Po wykładzie teoretycznym policjanci zaprezentowali kilka praktycznych sposobów na obronę przed nieprzewidzianym atakiem. Na konkretnym przypadku kobiety poznawały, jak działać w chwili przemocy, aby uwolnić się z opresji. Prezentowane były różne symulacje zagrożeń oraz sposoby na skuteczną obronę przed napastnikiem. Policjanci zwrócili też uwagę paniom w trakcie pokazu, jak przełamywać bariery uniemożliwiające im obronę w chwili ataku. Jak zaznaczyli, paraliżujący strach i bezsilność są największymi słabościami kobiet, gdy stają się ofiarą napaści.
Panie tak się zaangażowały, że same inicjowały i podawały przykłady do omówienia przez nas. Na przykład, jak obronić się przed mężem, który chce ich zaatakować nożem. Uczestniczki też chętnie brały udział w scenkach jako ofiary napaści. Te warsztaty zrobiły na nich  ogromne wrażenie, bo uzmysłowiły, że nie są pozbawione szans w starciu z napastnikiem – mówią policjantki, które przygotowywały pokaz.
Zgodnie też stwierdziły, jak podają policjanci z Młodzieszyna, że taka lekcja praktycznej samoobrony była bardzo przydatna i pozwoliła poczuć się im znacznie pewniej. Uczestniczki szkolenia uznały jednak, że to na co zwrócili im uwagę policjanci jest najważniejsze, czyli szybka ocena sytuacji i zagrożenia, a potem błyskawiczna reakcja, obezwładnienie napastnika i ucieczka.
Czy te zajęcia będą powtórzone? Zapewne tak, jeśli będą takie wnioski od samych zainteresowanych.
BN
Fot. Dolina Słońca Piaski Królewskie

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz