UCZCZĄ BITWĘ WARSZAWSKĄ.

W bieżącym roku obchodzimy uroczyście 100-lecie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, zwanej niekiedy „Cudem nad Wisłą”. To wtedy wojsko polskie rozbiło silną armię Sowietów, podążającą na zachód, aby podporządkować sobie wiele krajów, w tym oczywiście Polskę. 29 sierpnia w Iłowie przy kolumnie Niepodległości w Iłowie odbędzie się uroczystość upamiętniająca tę wielką Bitwę.

W Bitwie Warszawskiej brali udział również mieszkańcy Ziemi Iłowskiej. Dwunastu spośród nich zginęło na polu walki. To dla nich oraz dla Naczelnika Państwa – Marszałka Józefa Piłsudskiego, społeczność Iłowa w 1932 roku zbudowała pomnik. Niemcy zburzyli go podczas II Wojny Światowej.

W 2018 roku, w stulecie Odzyskania Niepodległości Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej zbudowało w Iłowie Kolumnę Niepodległości, będącą symbolem niezłomnej postawy rodaków w walce o niepodległość na przestrzeni wieków. Na kolumnie wmontowano ocalony z przedwojennego pomnika medalion z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kolumna Niepodległości stała się miejscem, gdzie odbywają się w Iłowie uroczystości patriotyczne związane z ważnymi datami w naszej narodowej historii.

W sobotę, 29 sierpnia, o godzinie 18.00 przy Kolumnie Niepodległości w Iłowie – znajdującej się obok kościoła parafialnego – odbędzie się uroczystość patriotyczna upamiętniająca 100-lecie Bitwy Warszawskiej. W asyście żołnierzy Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy przeprowadzony zostanie Apel Poległych, składanie kwiatów, a następnie występ orkiestry wojskowej.

Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej oraz Mazowiecka Wspólnota Samorządowa.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tej uroczystości.

Wanda Dragan

Fot. Andrzej Dragan

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz