Uczcili Świętego Maksymiliana.

Po raz dwudziesty drugi samorządowcy z Pabianic, Zduńskiej Woli, Oświęcimia i Teresina spotkali się na wspólnym Zjeździe Delegatów Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Jak corocznie w lutym, gospodarzem spotkania była gmina Teresin oraz Klasztor Ojców Franciszkanów. Do Niepokalanowa goście zjechali, aby uczcić kolejną rocznicę aresztowania i wywiezienia na Pawiak o. Maksymiliana.

Związek jest powołany w celu podejmowania wspólnych przedsięwzięć promujących członków związku poprzez upowszechnianie miejsc związanych z życiem i kultem osoby św. Maksymiliana M. Kolbego.

Nagrodzeni za propagowanie

Najpierw odbyła się część robocza zjazdu, podczas której omówiono bieżącą działalność i zdecydowano o planach związku na najbliższe miesiące. Wybrano nowego skarbnika związku, którym została Agnieszka Rosa, która przypomnijmy, jest też skarbnikiem gminy Teresin.

Zarząd związku podjął uchwałę o przyznaniu nagród im. św. Maksymiliana. Tego typu wyróżnienie jest przyznawane od 2010 roku osobom lub instytucjom, które w sposób szczególny były lub są zaangażowane w propagowanie postaci św. Maksymiliana Kolbego. W tym roku powędrowało ono do Domu Zakonnego Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej w Teresinie oraz do o. Mirosława Kopczewskiego, wikariusza Klasztoru Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. To za to, iż niestrudzenie podtrzymują pamięć i w wyjątkowy sposób popularyzują postać o. Maksymiliana Kolbe, patrona naszych czasów.

Dziękujemy za to, że jest Ojciec wytrwałym promotorem fenomenu świętego Masymiliana. Z zachwytem podziwiamy piękne kwiaty w „Grodzie Niepokalanej”. Jesteśmy też pod wrażeniem niestrudzonej duszpasterskiej posługi w nocnych pielgrzymkach z Miedniewic do Niepokalanowa – zwracali się delegaci gmin do o. Kopczewskiego, wręczając mu nagrodę.

Wspólne przedsięwzięcia

Ponadto, decyzją delegatów tegoroczna Maksy Mila rozegrana zostanie podobnie jak rok temu – w Pabianicach. Jest to cykliczna impreza, która ma na celu upamiętnienie postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Długość trasy nawiązuje do numeru, jaki św. Maksymilian miał w obozie koncentracyjnym w Kl Auschwitz – 16670. Przypomnijmy, organizatorem pierwszej edycji biegu w 2013 roku była gmina Teresin, w 2014 roku Zduńska Wola, w 2015 roku Pabianice, w 2016 Oświęcim, w 2017 ponownie zawodnicy ścigali się w Teresinie i okolicach, a w 2018 w Zduńskiej Woli.

Z roku na rok zainteresowanie biegiem Maksy Mila jest coraz większe. Ma na to wpływ nie tylko organizacja biegu, nagrody i upominki wręczane każdorazowo zwycięzcom, ale również świetna atmosfera, która towarzyszy każdemu spotkaniu – podkreślali delegaci.

Podczas niepokalanowskich obrad dyskutowano też nad organizacją konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych gmin kolbiańskich pod hasłem „Tylko miłość jest twórcza”. Przedsięwzięcie zaplanowane jest na 6 maja w Teresinie.

– Dzięki zrzeszeniu się czterech gmin, możemy podejmować wspólne przedsięwzięcia, a dzięki temu promować i upowszechniać miejsca związane z życiem i kultem osoby świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Nasze coroczne zjazdy są również doskonałą okazją do dyskusji i konstruktywnych wniosków, bo ciągle szukamy lepszej formuły do promowania spuścizny ojca Kolbego – mówił Marek Jaworski, zastępca wójta Gminy Teresin, a zarazem przewodniczący Zarządu Związku Gmin Kolbiańskich.

Miłość jest twórcza

Nierozłączną częścią Zjazdu jest także uroczysta Msza św. W poniedziałek 17 lutego przewodniczył jej franciszkanin o. Konrad Kapuściński.

Całe życie świętego Maksymiliana Marii Kolbe naznaczone było trudnościami, przeciwnościami i krzyżami. Przygotowywało go do momentu śmierci męczeńskiej, wyrabiało w nim prawdziwą wytrwałość. Przypadek ojca Kolbego uczy nas, że musimy umieć przyjąć różne trudne doświadczenia. Dzisiaj święty Maksymilian poprzez swoją pokorę oraz służbę innym staje się coraz bardziej potrzebny. Święty Maksymilian staje się coraz bardziej aktualny ze swoim błogosławionym przesłaniem „Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd”. Każdy z nas potrzebuje miłości, miłości prawdziwej. Tej miłości, która będzie umacniała i budowała – mówił w swej pełnej wzruszenia homilii. Wśród zebranych byli m.in. Konrad Pokora – prezydent Zduńskiej Woli, Marek Gryglewski – zastępca prezydenta Pabianic, Marek Tarnowski – naczelnik wydziału promocji miasta Oświęcimia oraz gospodarze uroczystości – Wójt Gminy Teresin Marek Olechowski oraz jego zastępca Marek Jaworski. Po nabożeństwie uczestnicy udali się pod pomnik św. Maksymiliana Kolbe, gdzie złożyli kwiaty i oddali hołd założycielowi Niepokalanowa.

Marcin Odolczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz