U Chopina w czasie zarazy.

Po prawie dwóch miesiącach przerwy, od soboty 9 maja można zwiedzać Dom Urodzenia Fryderyka Chopina oraz spacerować po parku w Żelazowej Woli. Jednak wymagane są ograniczenia z uwagi na bezpieczeństwo gości i pracowników. W przypadku tej placówki nie będą one z pewnością zbyt uciążliwe. Ze względu na pandemię COVID-19 nie odbędzie się wyjątkowo w tym roku 18. edycja Konkursu Chopinowskiego. Wiadomo też, że nie będzie dorocznej imprezy z okazji Dnia Dziecka.

 „Wszystkie działania edukacyjno – kulturalne na masową skalę, póki co zostały odwołane. Jednak, o ile będzie to możliwe i dostępne, zgodnie z przepisami postaramy się to święto przenieść na inny termin” – poinformowali pracownicy Muzeum w Żelazowej Woli.

W placówce przyjęte limity zależne są od ilości zwiedzających. Jak zaznaczają pracownicy, wprowadzone są one w trosce o bezpieczeństwo gości i pracowników, oraz w celu zachowania niezbędnych wymogów sanitarnych.

 Można spacerować

 W parku w Żelazowej Woli, zgodnie z ustaleniami, jednorazowo może przebywać maksymalnie do 600 osób. To wyliczenie ustalone na podstawie powierzchni przypadającej na jedną osobę, która jest bezpieczna, i przy zachowaniu przepisowych dystansów.

­– Taki obszar gwarantuje, że bez obaw można poruszać się po parku. I do tego zorganizować sobie większą, rodzinną wycieczkę – mówi jeden z mieszkańców powiatu sochaczewskiego.

Park otwarty jest od godziny 10.00 do 18.00. Z kolei w oficynie chopinowskiej ograniczenie jest dość spore. Tam jednocześnie może być nie więcej niż 15 osób. Ta część muzeum będzie dostępna dla zwiedzających w niedziele tylko w godzinach 16.00–18.00. Rekomendowany jest zakup biletów online. Dodatkowo na terenie Muzeum zostaną przygotowane stanowiska ze środkami dezynfekującymi dla zwiedzających.

Jednocześnie pracownicy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina proszą o zachowanie niezbędnych środków ostrożności: odpowiednich odstępów między osobami, noszenie maseczek i rękawiczek, jak również stosowania się do poleceń pracowników ochrony i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w zakresie bezpieczeństwa. Na teren parku nie wolno wprowadzać zwierząt, poza psami – przewodnikami osób niepełnosprawnych.

Wiele dzieci będzie zawiedzionych, gdyż z powodu pandemii zawieszona do odwołania została działalność edukacyjna i koncertowa. Nie będzie zatem lekcji muzealnych, weekendowych koncertów oraz oczekiwanego przez cały rok Święta Dnia Dziecka.

Informacje o wszelkich zmianach będą publikowane na stronie NIFC i w mediach społecznościowych instytutu. Narodowy Instytut zaprasza do realizowanych on-line transmisji recitali fortepianowych z Domu Urodzenia Fryderyka Chopina dostępnych na kanale YouTube i w mediach społecznościowych.

Nie będzie konkursu

Ze względu na pandemię COVID-19 nie odbędzie się wyjątkowo w tym roku 18. edycja Konkursu Chopinowskiego. Została ona przełożona o rok. Konkurs odbędzie się 2-23 października 2021 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Decyzję o przeniesieniu konkursu podjął Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego w porozumieniu z Arturem Szklenerem, dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Decyzję tę poprzedziły konsultacje z resortem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym.

– Pragniemy zapewnić wszystkich zainteresowanych, że dokładamy wszelkich starań, aby osiemnasta edycja Konkursu Chopinowskiego była dokładnie taka, jak oczekiwaliśmy, by wpisała się we wspaniałą, budowaną przez dekady tradycję tego wydarzenia. W Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina trwają obecnie intensywne prace nad przeniesieniem konkursu na rok 2021 – wspomniał Artur Szklener.

Lista pianistów dopuszczonych do eliminacji nie ulegnie zmianie, zaś bilety zakupione na przesłuchania konkursowe zachowują ważność z przeniesieniem o rok. Ta zmiana spowodowała i to, że nie odbędą się recitale pianistów, laureatów i uczestników przesłuchań organizowane latem w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i na terenie Parku w Żelazowej Woli, cieszące się ogromnym powodzeniem.

Bogumiła Nowak

Fot. Małgorzata Kazur/NIFC

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz