Twórcy opróżnili szuflady.

TERESIN Zakończył się pierwszy Powiatowy Konkurs Literacki w Teresinie dla mieszkańców powiatu sochaczewskiego. Na konkurs wpłynęło blisko 60 prac. Teraz poznaliśmy wyniki.

„Jeśli lubicie wyrażać swoje myśli za pomocą słowa pisanego, piszecie „do szuflady”, nigdy wcześniej nie publikowaliście swoich dzieł, tworzycie oryginalne rymy, wymyślacie na poczekaniu ciekawe historyjki, ten konkurs jest właśnie dla Was” – zachęcali w październiku organizatorzy z Teresińskiego Ośrodka Kultury.

Projekt pod nazwą „Szuflada” to pomysł Katarzyny Rospędowskiej, instruktorki w TOK: – Do konkursu zgłosiło się 45 autorów, którzy przedstawili nam 59 tekstów. Uważam, że to bardzo dużo i dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się podzielić z nami swoimi przemyśleniami, swoimi historiami i bardzo często osobistymi przeżyciami. Ogromnie wam dziękuję i mam nadzieję, że będzie to dla was zachęta, aby pisać dalej, i aby dzielić się tym z innymi. Nieubłaganą cechą konkursu jest to, że trzeba nagrodzić wybraną grupę. Nie da się nagrodzić wszystkich. Liczę, że będziecie wyrozumiali. Ażebyście mieli pewność, że te wyniki są sprawiedliwe, chciałam powiedzieć, iż jurorzy otrzymali teksty anonimowo, nie wiedzieli, kto jest autorem danego tekstu – mówi organizatorka.

Teksty można było nadsyłać do końca października. Oceniała je jury. Członkowie komisji nie mieli zbyt łatwego zadania, jednak jak w każdym konkursie trzeba było wybrać zwycięzców. Pierwsze miejsce przypadło Ninie Lewandowskiej za tekst „Macierzyństwo”. Drugie powędrowało do trzech autorów: Jakuba Gackiego za tekst „Siedzę…siedzę i myślę (…)”, Anny Gogół za tekst „Patrzę na mój dzisiejszy świat (…), a także do anonimowego twórcy za tekst „Paragon i maska”.

Trzecie miejsce przypadło dla tekstów: „Mnie skrzypka (…)” Ingi Ert-Eberdt, oraz „Oda do pandemii (parodia wiersza „Litwo, Ojczyzno Moja”)” Filipa Kukawskiego. Jury podjęło również decyzję o przyznaniu nagrody Grand Prix „Szuflada 2020” dla tekstu „Dziwny jest ten świat” autorstwa Mateusza Borowskiego.

Wyróżniono też teksty: „Wiersz o niczym” Aurelii Sobieckiej, „Pod starym dębem” Kaliny Staszewskiej, „Przeziębienie” Julii Kalinowskiej, „Stworzenie Świata” Witolda Sęka, „Tron Mikropana” Kaliny Staszewskiej, „Mgła” autora o pseudonimie ursptler, „Żegnaj” Łucji Modrak, „Kurz” anonimowego autora, „Melancholijne gołąbki” anonimowego autora, „Sarna” Eweliny Mirońskiej.

Z kolei, wyróżnienie specjalne od Teresińskiego Miesięcznika Samorządowego „Prosto z Gminy” otrzymała za tekst „Patrzę na mój dzisiejszy świat (…)” Anna Gogół.

Podsumowanie tegorocznej „Szuflady” zaplanowane jest na sobotę, 28 listopada. Z oczywistych przyczyn odbędzie się ono online. Start o godz. 11:00 na facebooku Teresińskiego Ośrodka Kultury.

Podczas imprezy finałowej poznacie autorów nagrodzonych tekstów, będziecie mogli posłuchać, co jurorzy mają do powiedzenia na temat naszego konkursu i może uda się nam przygotować kilka przyjemnych niespodzianek – zachęca Katarzyna Rospędowska.

Jak zatem widać, pomysł zorganizowania konkursu okazał się strzałem w dziesiątkę. Szkoda jedynie, że pandemia przeszkodzi we wspólnym spotkaniu się, bo uroczysta gala byłaby najlepszym dopełnieniem tego znakomitego projektu, jakim jest „Szuflada”.

Marcin Odolczyk

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz