Trwa nabór wniosków zasiłkowych.

Fot. Pixabay

W gminach powiatu sochaczewskiego rozpoczął się nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu Rodzina 500+. Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego, od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku, należy złożyć odpowiednie wnioski. Zainteresowani rodzice mogą je składać już od 1 lutego.

 Jednocześnie trzeba pamiętać, że wnioski złożone przed tą datą  zostaną uznane jako te dotyczące okresu 2019-2021, a nie nowego okresu rozliczeniowego. Zatem jeśli nawet ktoś składał wniosek w styczniu tego roku, to powinien złożyć komplet dokumentów, aby dostać świadczenie na kolejny rok. Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać je w czerwcu, wniosek powinien być dostarczony do gminy najpóźniej do 30 kwietnia. Ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia wychowawczego za czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata świadczenia nastąpi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Złożenie wniosku do końca czerwca będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Przy składaniu wniosków przewidziane są dwa terminy, w których rozpocznie się nabór o tę dotację. Są one zależne od sposobu składania pism. Wnioski można będzie składać mailowo od 1 lutego np. za pośrednictwem serwisu Empatia, przez portal PUE ZUS lub z wykorzystaniem bankowości elektronicznej lub drogą tradycyjną od 1 kwietnia – bezpośrednio w urzędzie gminy lub za pośrednictwem poczty.

Im szybciej zostanie złożony wniosek przez rodziców lub opiekunów, tym szybciej otrzymają oni pieniądze na swoje dzieci. Rządowy program przewiduje, że osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia, dostaną wypłatę do 30 czerwca. Gdy wniosek wpłynie pomiędzy 1 a 31 maja, wypłata świadczenia będzie do 31 lipca. Natomiast gdy wniosek złożony zostanie w czerwcu, rodzice otrzymają wypłatę pieniędzy do 31 sierpnia, a lipcowe wnioski honorowane będą przelewami do 30 września.

Osoby, które złożą wnioski w terminie do 30 czerwca, otrzymają wyrównanie za okres od maja, kiedy następuje koniec obecnego okresu rozliczeniowego. Natomiast ci, którzy wyślą pismo po 1 lipca, nie dostaną już pieniędzy za maj. Warto więc trzymać się terminów i nie czekać z wnioskami na ostatnią chwilę, by nie stracić tak potrzebnych funduszy.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz