Tanecznie w duchu modlitwy.

Największy w Polsce coroczny zjazd katolickiej młodzieży z Polski, a od kilku lat również z zagranicy. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 nie odbyło się jednak jak zawsze na Lednickich Polach. Uczestnicy pozostali na swoich terenach, łącząc się ze sobą duchowo, ale i zdalnie. Co nie znaczy, że w swojej istocie przedsięwzięcie udało się nad wyraz perfekcyjnie.

Hasłem tegorocznego Spotkania Lednickiego było: „Totus Tuus, Cały Twój”. Znane przede wszystkim jako motto życia św. Jana Pawła II. Organizatorzy dodali do niego hasztag „#Lednicawdomu”. A to dlatego, że spotkanie z uwagi na pandemię koronawirusa odbywało się online.

Gdy dowiedziałam się, że wyjątkowo będziemy przeżywać je w domu, trochę trudno było mi się z tym pogodzić, tym bardziej, że byłam obecna na każdej Lednicy od początku jej istnienia. Ucieszyłam się jednak, że mimo wszystko nie została ona odwołana i odbędzie się, choć w innej formie. Niebawem sztab wodzirejów poprosił, żeby z Szymanowa przyjechało pięciu tancerzy do poprowadzenia spotkania, a redaktor zaprosił nasze tancerki do Warszawy, by zareklamowały Lednicę. Wróciła radość i nadzieja, że XXIV Lednica będzie niezwykła. Tak też się stało – dzieli się wrażeniami siostra niepokalanka Adriana Kotowicz, koordynatorka przedsięwzięcia w Szymanowie.

Do wydarzenia grupa dzieci, młodzieży i dorosłych parafian przygotowała się przez wiele dni.

Ćwiczyliśmy układy taneczne oraz urządzaliśmy miejsce, troszcząc się o każdy szczegół wykonania. Rodzice pomogli nam przygotować dekorację banerową, symboliczną Rybę – tak, aby stworzyć jak najlepszy klimat – mówią uczestnicy. Aby wszystko odbywało się „live” na miejscu nie zabrakło nawet monitora, na którym dzięki łączu internetowemu wszyscy z całej Polski mogli w tym samym czasie tańczyć wspólnie. Zadbał od to ks. proboszcz Robert Sierpniak, który zawsze z wielką przyjemnością angażuje się w poczynania swoich parafian.

W ten sposób w Szymanowie przeżywaliśmy tegoroczną Lednicę. Na początek nasi najmłodsi tancerze – dzieci od zerówki do klasy V pięknie zatańczyły do pieśni: „Ojcze prowadź mnie”, po nich wystąpiła młodzież, a następnie przeprowadzono wywiad z siostrą Adrianą i z księdzem Robertem. Młodzi modlili się tańcem i słowami „Prośby o Ducha”. Na koniec rodzice zatańczyli do pieśni Siewców Lednicy „Słuchaj Izraelu”. Po tym tradycyjnym lednickim wstępie uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólnie odśpiewanym „Apelem Jasnogórskim” – mówi siostra Adriana. – W ten sposób Lednica po raz kolejny nas pozytywnie zaskoczyła, po raz dwudziesty czwarty okazała się wyjątkowa i na pewno przejdzie do historii. Nasi tancerze nie zawiedli i pokazali światu, że bez względu na niesprzyjające okoliczności z Jezusem Szymanów tańczy… Bardzo dziękuję za to wszystkim naszym dzieciom, młodzieży, gościom oraz parafianom, na czele z organizatorami i prowadzącymi spotkanie – dodaje.

Finałem spotkania jest zawsze wyjątkowy moment przejścia przez Bramę-Rybę jako potwierdzenie dokonanego aktu wyboru Chrystusa. W tym roku miał niepowtarzalny charakter, uczestnicy przez Bramę przeszli symbolicznie, w duchu modlitwy i zadumania. Wszyscy z wiarą, że za rok spotkają się wspólnie już tradycyjnie na Lednickich Polach.

Marcin Odolczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz