Tak źle jeszcze nie było.

fot.pixabay

Tylko w ciągu jednej doby na terenie powiatu sochaczewskiego potwierdzono 12 przypadków zakażenia koronawirusem. Tempo zachorowań będzie jeszcze większe, jeżeli nie będziemy przestrzegali wprowadzonych obostrzeń, a z tym także jest źle. Chociażby z noszeniem masek. Za ich brak policja ukarała już niektórych mieszkańców naszego powiatu.  

Mimo wprowadzonych obostrzeń, nie mamy dobrych wiadomości związanych z epidemią koronawirusa na terenie naszego powiatu. Jak wynika z danych sochaczewskiego sanepidu, liczba osób objętych kwarantanną domową tylko w ciągu ostatniej doby wzrosła o 121 osób i wynosi obecnie 974. Nie lepiej jest także w przypadku osób objętych izolacją domową, tych jest już 113. Wzrosła również liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 i jest ich obecnie 25. Natomiast przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim mamy już 366, tylko w ostatnią niedzielę przybyło ich 12. Natomiast 223 osoby wyzdrowiały. Nie stwierdzono żadnego zgonu spowodowanego COVID-19.

Pierwsze mandaty

Jak wynika z informacji przekazanych nam przez policję, ostatni tydzień był dla funkcjonariuszy KPP w Sochaczewie okresem wytężonej pracy. A ta związana była z kontrolą przestrzegania mieszkańców wprowadzonych przez rząd obostrzeń, związanych z epidemią koronawirusa. Posypało się trochę mandatów za niezakrywanie nosa i ust. Ale jedynie w przypadkach, gdy osoba, której zwrócono uwagę, nie chciała założyć maseczki. Przeważnie jednak kończyło się na upomnieniach i przypominaniu, że obowiązek noszenia maseczek wprowadzony jest dla naszego bezpieczeństwa.

Przypominamy jednak, że za brak maseczki grozi   mandat w wysokości do 500 złotych. Natomiast w przypadku stwierdzenia przez policjantów rażącego łamania obowiązujących przepisów, są oni zobowiązani do poinformowania o tym fakcie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Ta może nałożyć na nas karę administracyjną w wysokości od 5 do 30 tys. zł.

Przenieśli testy

Przy okazji informujemy, że punkt pobrań wymazów na badania rt-PCR w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 działający przy sochaczewskim szpitalu, od 17 października został przeniesiony do innego budynku. Na terenie szpitala znajdują się oznakowania i strzałki do nowego punktu pobrań. Dyrekcja szpitala przypomina, że pacjent skierowany na badanie rt-PCR przez lekarza POZ powinien mieć: wypełnione elektroniczne skierowanie przez lekarza POZ i numer zlecenia oraz wypełnione i podpisane przez lekarza POZ papierowe skierowanie do Pracowni Genetyki.

Pacjenci powinni mieć przygotowany i okazać pielęgniarce w Punkcie pobrań:  dowód osobisty lub dokument ze zdjęciem, skierowanie do Pracowni Genetyki podpisane przez lekarza POZ oraz numer zlecenia. Dodajmy, że ze względu na czynności administracyjne oraz konieczność przygotowania i transportu pobranego materiału do Pracowni Genetyki w Warszawie, optymalne godziny pobierania wymazów dla pacjentów to: poniedziałek – 7.00-10.00, wtorek – 14.00-17.00, środa – 7.00-10.00, czwartek – 7.00-10.00, piątek – 14.00-17.00, sobota – 7.00-10.00, niedziela – 7.00-10.00.

Jednocześnie szpital informuje, że NFZ zmienia zasady pobierania badań i Szpital Powiatowy w Sochaczewie jest w trakcie aneksowania umowy, więc może nastąpić zmiana godzin pobierania wymazów, o czym poinformujemy w odrębnym komunikacie.

Jerzy Szostak

fot.pixabay

 

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz